Je normálne, že raz za čas nám únava alebo iné okolnosti nedovolia absolvovať tréning, a tak ho vynecháme. Čo však môžete očakávať, keď seknete s cvičením úplne? V ôsmich bodoch to zhrnul Cliff Thomas:
1. Prídete o svalovú hmotu – vaša svalová hmota poklesne, niektoré svaly pozmenia svoj tvar a svalové vlákna sa budú ľahšie unavovať. Udržanie svalovej hmoty je pritom dôležité pri starnutí.
2. Začnete skladovať viac tukov – spomalí sa vám metabolizmus a zníži sa schopnosť tela spaľovať tuky, následkom čoho ich budete viac skladovať v podobe podkožného tuku.
3. Hladina stresu bude vyššia – stratou pravidelného tréningu prichádzate o schopnosť lepšie manažovať stres. Budete podráždenejší a nervóznejší.
4. Hladina inzulínu v krvi sa zvýši – keď vám v krvi cirkuluje množstvo inzulínu a nie je využitý, môže to spôsobiť zápaly a poškodenia tela. S pravidelným nárastom inzulínu sa spájajú aj zvýšené riziká srdcovocievnych problémov, obezity a cukrovky.
5. Zvýši sa vám krvný tlak – ľudia, ktorí pravidelne necvičia, majú vyšší krvný tlak ako tí, ktorí sa cvičeniu venujú.
6. Zníži sa vám libido – nie len, že sa vám v posteli bude horšie spať, ale v nej budete mať aj problémy so sexuálnym životom. Pravidelné cvičenie totiž zvyšuje libido.
7. Budete mať horšiu koncentráciu – cvičenie podporuje rast nových mozgových buniek. Keď netrénujete pravidelne, zhorší sa vám koncentrácia a pamäť.
8. Zvýši sa vám riziko depresie – je dokázané, že cvičenie pozitívne ovplyvňuje vašu náladu a odporúča sa ľuďom, ktorých sa dotýka depresia. Ak prestanete cvičiť, zníži sa vám hladina endorfínov, tzv. hormónov šťastia.
Ak raz za čas tréning chcete vynechať, vynechajte ho. Ak však chcete byť zdraví a dobre sa cítiť, najlepšiu radou je, aby ste s ním úplne neskončili.
Čítať ďalší článok:
Tréningový plán pre ženy: Sila len vďaka 5 cvikom Zdieľať na Facebooku