InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Základ suplementácie by mali tvoriť tieto doplnky výživy

30. 3. 2022
Základ suplementácie by mali tvoriť tieto doplnky výživy
Bežný človek nepotrebuje doplnky výživy, možno s výnimkou tých, ktoré mu doplnia chýbajúce vitamíny alebo minerály. Športovec alebo človek, ktorý sa venuje posilňovaniu, však zo suplementácie môže významne ťažiť. Čo by v jeho doplnkovej výbave nemalo chýbať?

Ak dokážete pokryť svoje potreby stravou, nemusíte siahnuť na doplnky výživy ani v prípade, ak ste aktívnejším jedincom. Nasledujúcich päť druhov je však prospešných a celú cestu za vytúženými výsledkami uľahčia. Ak sa teda rozhodnete pre suplementáciu, uistite sa, že bude zahŕňať toto:

1. Srvátkový proteín
Bielkoviny sú dôležitým stavebným prvkom vášho tela, a preto je dôležité prijímať ich dostatok, ak sa snažíte vybudovať novú svalovú hmotu alebo si uchrániť tu aktuálnu. Kritickým časom na ich doplnenie je obdobie po tréningu alebo väčšom fyzickom výkone. Vtedy je dobré vsadiť na rýchly zdroj bielkovín, akým je srvátkový proteín. Jeho príprava je bleskovo rýchla a bielkoviny sa do tela tiež dostanú rýchlejšie v porovnaní s inými zdrojmi. Ďalší vhodný čas pre srvátkový proteín je obdobie po zobudení po nočnom hladovaní.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Kreatín
O stupeň vyššie je pri športových doplnkoch výživy kreatín, ktorý patrí medzi najviac skúmané látky. A zároveň boli jeho účinky často potvrdené. Už v základnej, najlacnejšej forme pomôže dodať energiu, budovať silu a svaly. Dokonca uľahčuje aj chudnutie. V minulosti sa využívala aj fáza nasycovania, no novšie výskumy ukázali, že netreba užívať viac ako 3 gramy kreatínu denne, aby bol prínosom.

3. Rozvetvené aminokyseliny BCAA
Stavebnými blokmi bielkovín sú aminokyseliny. Rozvetvené aminokyseliny sú leucín, izoleucín a valín. Telo si ich nevie vytvoriť, a preto je potrebné doplniť ich jedlom alebo doplnkom výživy. Telu dodávajú energiu a podporujú proces regenerácie po tréningu.

Pozri aj: Deväť dôvodov, prečo by ste mali užívať BCAA

4. Zdravé tuky
Poskytnú vám energiu, podporia fungovanie imunitného systému, podieľajú sa na tvorbe telesných štruktúr, chránia životne dôležité orgány, podporujú zrak a syntézu dôležitých hormónov, akým je aj testosterón potrebný pre budovanie svalov a výkonnosti. Rybí olej je užitočný aj pre ochranu kĺbov, čo sa hodí tým, čo ich pravidelne zaťažujú pri športe alebo intenzívnom posilňovaní.

5. Multivitamín
V tomto prípade ide o zabezpečenie zdravia. Imunita je dôležitá, pretože ak je silná, tak sa efektívnejšie zotavíte aj z namáhavých fyzických výkonov. Tiež budete mať vďaka ním lepšie kontrakcie svalov, využitie energie a nebudete tak často chorí, čím si nenarušíte svoju tréningovú prípravu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist