Inozín je prírodnou látkou a niekoľko rokov sa uvažovalo, či ho nebude správne zaradiť pre vysoké účinky medzi zakázaný doping. Nemal však žiadne vedľajšie účinky, a tak sa tak nakoniec nestalo. Tiež ide o prírodnú zlúčeninu, ktorá vzniká z hypoxantínu a ribózy.
Zaujímavé je, že kým v súčasnosti je inozín označovaný za pre telo prínosný, dlho bol skôr považovaný za odpad, ktorý tvoril metabolický proces. O jeho existencii sa pritom už vie viac ako 160 rokov.
V 70. rokoch 20. storočia prišli japonskí vedci so štúdiou, ktorá poukazovala na jeho výhody a o desaťročie neskôr už bol súčasťou suplementácie športovcov vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Na západný trh sa začal rozširovať o niekoľko rokov neskôr a v 90. rokoch už bol bežnou súčasťou suplementácie kulturistov a športovcov.
Inozín sa najčastejšie užíva 30 minút pred zahájením tréningovej jednotky a jeho účinok trvá dve až štyri hodiny. Odporúča sa užívať 10 mg na jeden kilogram hmotnosti človeka. Bežné je dávkovanie formou jednej kapsuly, ktorú obsahuje minimálne 600 mg. V takomto prípade suplement nevychádza cenovo príliš náročne – kúpite ho do 20 eur a vydrží vám aj viac ako tri mesiace.
Ako účinky sa pri ňom spomínajú? Zlepšuje využitie kyslíku pri záťaži, podporuje činnosť srdca a imunitu organizmu, zvyšuje hladinu energie, znižuje svalovicu a zlepšovať svalový výkon, s čím sa stotožňuje väčšina kulturistov, ktorí ho vyskúšali.
Nevýhody alebo nepriaznivé vedľajšie účinky sú veľmi zriedkavé a súvisia skôr s užívaním ľuďmi, ktorých trápia zdravotné problémy, konkrétne s dnou, pečeňou či obličkami. Hoci je považovaný za bezpečný doplnok, konštantné dlhodobé užívanie sa neodporúča.
Inozín je možné aj kombinovať s inými látkami. Pre silové športy a posilňovanie je vhodná kombinácia s kreatínom, pri spaľovaní tukov s L-karnitínom alebo glutamínom. Kombinácia Inozínu s Pyruvátom zase zníži riziko kŕčov u vytrvalostných športovcov.
Letný režim, pôvodne z : 14.8.2013
Čítať ďalší článok:
Ovsené vločky – synonymum zdravej výživy Zdieľať na Facebooku