InstagramFacebookYoutube
Tréning

Tri hlavné dôvody, prečo vám nerastú lýtkové svaly

24. októbra 2022
Tri hlavné dôvody, prečo vám nerastú lýtkové svaly
Kým mnoho kondičných cvičencov príliš lýtkovým svalom pozornosť nevenuje, súťažným kulturistom záleží aj na ich rozvoji. Ak na ňom záleží aj vám, možno budete chcieť vedieť, prečo s nimi nerobíte také pokroky ako s inými partiami.

Menno Henselmans poukázal na tri hlavné dôvody, prečo vám lýtka nerastú.

1. Genetika

Mnoho ľudí tvrdí, že jednoducho nemá genetiku na to, aby mali veľké lýtkové svaly. A niečo na tom bude. Lýtkové svaly môžu byť až z 90 percent tvorené pomalými svalovými vláknami, ktoré majú len polovičný svalový potenciál ako rýchle svalové vlákna. Okrem toho sa už nič iné, čo by bránilo svalovému rastu, dediť nedá. Treba však vo svojom tréningu zohľadňovať možnú skladbu lýtkových svalov a i fakt, že sú aktívne počas celého dňa, či už stojíme alebo chodíme, lebo nás pomáhajú udržiavať vystretých. Preto môžu byť tvrdohlavé a preto si vyžadujú vysoko objemový tréning s vyššou frekvenciou a vyššími počtami opakovaní.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Priorita

Väčšina cvičenca má tréning hrudníka, tréning ramien, tréning rúk, ale koľko z nich má špecializovaný tréning venovaný najmä lýtkam? Trénujete niekedy svoje lýtka na začiatku tréningu? Cviky, ktoré sa v tréningu precvičujú ako prvé, vedú k najvýznamnejších pokrokom u nimi precvičovanej svalovej partii. Ak chcete aby vám lýtka rástli, musíte im venovať pozornosť, akú venujete iným svalom a nebrať ich len ako doplnok tréningu stehien.

3. Výber cvikov

Každá svalová skupina má hlavný cvik, ktorý vám umožní zdvíhať ťažké váhy a stimulovať svaly prirodzeným pohybom. Prsné svaly majú tlaky na lavičke, nohy drepy, no čo majú lýtka? Najčastejšie sa využívajú výpony v stoji na stroji. Tie však nedokážu lýtka stimulovať optimálne. Riešením sú lýtkové výskoky na stroji, ktoré vychádzajú z rovnakého pohybu ako výpony v stoji, ale dochádza pri nich k výskoku do hornej pozície. Kolená sa pohnú prirodzene vpred, vďaka čomu dochádza k lepšej krivke odolnosti. Ak ramená stratia kontakt so strojom, záťaž je príliš nízka. Mali by ste zvládnuť viac hmotnosti ako pri drepoch.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist