InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Čo by mali ženy vedieť o prerušovanej hladovke?

Autorka: Lucka  /   5. novembra 2022
Čo by mali ženy vedieť o prerušovanej hladovke?
Od chudnutia až po predlžovanie života, prerušovaná hladovka prichádza s množstvom potenciálnych prínosov. Tie sa však – rovnako ako potenciálne nevýhody tohto druhu diéty – môžu líšiť v závislosti od pohlavia.

Prerušovaná hladovka predstavuje diétu, v ktorej sa striedajú obdobia hladovania a obdobia jedenia. Diéta sa nekoncentruje na to, čo jete, ale kedy to jete. Napríklad, populárny protokol 16:8 znamená, že 16 hodín nejete a 8 hodín áno.

Ženy by mohli prínosy tohto spôsobu stravovania pociťovať skôr ako muži. Skôr u nich dochádza k tomu, že telo začne energiu čerpať z tukových zásob a nie glukózy. Skôr teda môžu začať chudnúť.

Článok pokračuje pod reklamou


To naznačuje, že ženy môžu vidieť pokroky pri chudnutí už pri aplikovaní protokolov s kratšími obdobiami hladovky. Ktorý protokol je pre chudnutie najlepší sa však rozhodne povedať nedá. Pôjde o ten, ktorý pasuje vášmu životnému štýlu a ktorý dokážete aplikovať dlhodobo.

Pri dodržiavaní prerušovanej hladovky sa ľudia často dočkajú aj zlepšení v prípade inzulínovej rezistencie, ktorá môže viesť až k cukrovke. Zlepšenia u žien však nie sú také výrazné ako u mužov. Vedci tento rozdiel nevedia plne vysvetliť.

Ženy sa na rozdiel od mužov vo svojom živote stretávajú aj s okolnosťami, ktoré by tiež mohli mať vplyv na prerušovanú hladovku alebo ona na ne.

Prvou z nich je menštruačný cyklus. Minimálne jedna štúdia tvrdí, že prerušovaná hladovka neovplyvňuje hormóny, a tým pádom ani menštruáciu. U moslimských žien sa však našli prepojenia nepravidelnej menštruácie a hladovania počas Ramadánu.

U žien je faktorom aj vek, pretože si v neskoršom období života prechádzajú menopauzou. Pokiaľ ide o chudnutie, ženy po menopauze môžu chudnúť s prerušovanou hladovkou až dvakrát rýchlejšie. A to je dobré, pretože ženy po menopauze s väčším objemov tukov v oblasti pásu majú vyššie riziko infarktu a mŕtvice ako muži.

Staršie ženy pri prerušovanej hladovke môžu vidieť aj iné prínosy na svoje srdcovocievne zdravie. Ukázalo sa, že u nich klesá hladina zlého cholesterolu až o 20 percent, znižuje sa riziko vysokého krvného tlaku a už spomínanej inzulínovej rezistencie. Prerušovaná hladovka tiež nebola spojená so stratou kostnej hmoty.

Nie všetky ženy by však mali tento spôsob diéty skúšať. Ak ste tehotné alebo kojíte, nie je to rozhodne diéta pre vás. Neodporúča sa ani ľuďom náchylným na poruchy stravovania. Samozrejmosťou je, že ak to s ňou chcete skúsiť, mali by ste sa poradiť s certifikovaným odborníkom alebo doktorom.

zdroj: TheHealthy


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist