InstagramFacebookYoutube
Výživa

Prečo musíte ísť po káve na záchod? Ako tomu predísť?

8. novembra 2022
Prečo musíte ísť po káve na záchod? Ako tomu predísť?
Káva vám dodá dávku energie, no môže podporiť aj činnosť vašich čriev. Prečo sa tak deje? Prečo po šálke kávy musíte ísť na záchod? A ako to obmedziť? To sa dozviete práve v tomto článku.

Energiu z kávy máte vďaka tomu, že obsahuje kofeín. Myslíte si, že práve kofeín môže aj za to, že musíte ísť na veľkú potrebu? Môže sa to zdať ako možnosť, ale vedci to nepredpokladajú.

Texaskí výskumníci v roku 2019 zverejnili závery svojej štúdie, ktorou skúmali vplyv kávy na pohyby čriev u myší. Zistili, že káva s kofeínom i bez kofeínu mala rovnaký vplyv na podporenie trávenia.

Článok pokračuje pod reklamou


Káva obsahuje stovky prirodzených chemikálií, takže zrejme nebude ľahké nájsť konkrétnu príčinu toho, prečo po nej musíte chodiť na záchod. Dlho sa verilo, že práve hladina kofeínu mohla rozhodovať o tom, či sa aktivujú svaly v žalúdku a črevách, no spomínaná štúdia to poprela.

Je najlepšie, keď kávu pijete teplú. A aj to by mohol byť jeden z dôvodov, pretože sa ukazuje, že teplé nápoje vo všeobecnosti viac rozhýbu črevá ako studené.

Príčinou môže byť aj kyslosť kávy. Obsahuje kyselinu chlorgénovú a podporuje produkciu žalúdočnej kyseliny v tele. Obe kyseliny znižujú pH v žalúdku a urýchľujú pohyb potravy zo žalúdka do čriev. To vytláča obsah čriev von z tela rýchlejšie, ako zvyčajne.

Káva tiež zvyšuje produkciu hormónov, ako sú gastrín a cholecystokinín, ktoré podporujú schopnosť trávenia potravy a aktivujú črevá.

Ako predísť veľkej potrebe po káve?

Výskumy ukazujú, že čím pravidelnejšie kávu pijete, tým menej často sa vás bude tento jej efekt týkať. Je to jednoducho tým, že si telo vytvorí na kávu toleranciu.

Zároveň by ľuďom, ktorí sú citliví na mliečny proteín, mohlo pomôcť zbaviť sa zvyku pridávať si do kávy mlieko či smotanu. Čierna káva by pre nich mohla byť vhodnejšou alternatívu.

To sú jediné cesty, ktoré vám môžu pomôcť. Inak už budete tento vplyv musieť tolerovať alebo sa kávy vzdať. Ďalšou cestou je návšteva špecialistu, ak je to pre vás neprekonateľný problém. Ten by mohol zistiť nejaké zdravotné predispozície tohto problému.

zdroj: TheHealthy


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist