Mobilita tela je často kľúčovým faktorom zdravého starnutia, pretože umožňuje ľuďom v pokročilom veku žiť aktívnejšie a nezávislejšie. Jedným spôsobom, ako zistiť, že je mobilita stále dostatočne funkčná, je meranie sily úchopu.
Štúdia zverejnená v Žurnále americkej geriatrickej spoločnosti sa zamerala na viac ako 5000 žien v priemernom veku 78 rokov. Ukazovatele ich zdravia boli posudzované počas 5-ročného obdobia a zahŕňali vývoj telesnej hmotnosti, rovnováhy, rýchlosti a sily úchopu.
Vyššia mortalita bola bádať u ľudí, u ktorých dochádzalo k úbytku hmotnosti. Väčšia sila úchopu však bola spojená s dlhšou dĺžkou života bez ohľadu na zmeny telesnej hmotnosti.
Vedci preto tvrdia, že by sa starnúci ľudia mali zamerať nie na chudnutie, ale skôr na zlepšenie svojej mobility a svalovej sily. Mali by sa venovať fyzickým aktivitám, ktoré sú spojené aj s nižším rizikom srdcovocievnych epizód.
Táto štúdia pritom nie je prvou, ktoré hovorí o spojení sily úchopu s kvalitou života u starších ľudí. Sila úchopu je pritom braná ako indikátor celkovej fyzickej sily. A čím je tá väčšia, tým má človek aj nižšie riziká pádov, zlomenín, psychických problémov. Vedie to aj k väčšej nezávislosti.
Ak si chcete posilniť svoj úchop, môžete tak urobiť niekoľkými spôsobmi: pravidelným stláčaním tenisovej loptičky, držaním kotúčov medzi palcom a ukazovákom po boku tela, cvikom farmárska chôdza či visením na hrazde.
Téme posilňovania úchopu sme sa už venovali aj v minulosti. Prečítať si môžete nasledujúce články:
Trénujte aj svoj úchop
Ako si zvýšiť silu úchopu?
Chcete mať silnejší úchop? Tieto štyri cviky vám pomôžu!
Čítať ďalší článok:
Ako môže behávanie ovplyvňovať menštruáciu? Zdieľať na Facebooku