Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Tréning 22. 08. 2019

Trénujte aj svoj úchop

ikonka
Mnoho ľudí pristupuje k tréningu svojrázne. Niekto úplne vynecháva svalové partie ako lýtka či predlaktia, iní dokonca necvičia nohy vôbec. Aj tí, ktorí cvičia poctivo, zabúdajú často na precvičovanie úchopu.

Jeho sila sa pritom hodí nie len pre lepšie výsledky v posilňovni, ale aj pri aktivitách v normálnom živote. Mnohí si pri cvičení dopomáhajú trhačkami, no my vám predložíme dôvody, prečo by ste úchop nemali zanedbávať.

Ako zlepšiť úchop? Aby ste si zlepšili silu úchopu, stačí venovať pozornosť niekoľkým cvikom. Zaveste sa na hrazdu a snažte sa na nej vydržať čo najdlhšie. Využite kotúče, ktoré si chytíte do ruky a tiež ich budete držať tak dlho, ako to bude možné. Preveste si cez hrazdu lano a zaveste sa naň. Opäť na ňom zotrvajte čo najdlhšie. Užitočnou pomocou je aj gumové koliečko, resp. posilňovacie kliešte. Takisto sa pomaly zbavte trhačiek.

Vyššia sila, viac opakovaní

Štúdiami sa prišlo na to, že čím máte pri vykonávaní cviky silnejší úchop, tým dochádza k lepšej svalovej kontrakcii a vy ste schopný zapojiť do cviku svaly efektívnejšie, čo v konečnom dôsledku vedie k vyššej sile. Takisto ste so silnejším úchopom ste schopní urobiť viac opakovaní niektorých cvikov, čo takisto vedie k nárastu sily a svalových objemov.

Nebudete potrebovať trhačky

Ako už sme písali vyššie, mnoho ľudí si slabý úchop kompenzuje trhačkami, ktoré využívajú pri mnohých cvičeniach. Pochopiť sa dajú ešte pri ťažkých mŕtvych ťahoch, ale využívať ich pri príťahoch v predklone či zhyboch je už pomaly rozmar. Radšej zlepšite svoj úchop a čerpajte výhody z dôvodov, ktoré si tu uvádzame. Nebudete už potrebovať ani trhačky.

Zlepšíte si predlaktia

Pozitívom z estetického hľadiska je, že tréningom úchopu takisto trénujete aj svaly predlaktia. A kto by sa nerád, hlavne medzi cvičencami, popýšil veľkým predlaktiami počas teplejších dní, kedy ruky vykukujú z krátkych rukávov? Jediný sval hornej časti tela, ktorý ukážete verejnosti. Nemohol by byť pekne rozvinutý?

Uľahčíte si situácie v bežnom živote

Ak vás dôvody spojené s posilňovaním nezaujali, čo takto sa pozrieť do každodenného života. Potrebujete otvoriť fľašu? Neurobte si hanbu, ako jeden svalovec na zápase bejzbalu (video nižšie). Potrebujete otvoriť pohár so zaváraninami alebo nosiť ťažšie tašky. Pri týchto aktivitách a mnohých iných vám lepší úchop urobí službu. Bude sa vám to zdať všetko ľahšie a dlhšie vydržíte. Len potom pozor, aby ste nikomu pri podávaní ruky nezlomili prsty :-)Článok bol pôvodne vydaný: 14.10.2013.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist