Silný úchop nie len, že zminimalizuje šancu, že sa vám niečo takéto stane, ale vám zároveň pomôže zmaximalizovať účinky cvikov, ktoré si ho vyžadujú. Okrem toho, bude vám dobre slúžiť aj v situáciách z bežného života. Ako ho teda zlepšiť?
V prvom rade poslúži bežné zavesenie sa na hrazdu. Dvoma rukami sa jej uchytíme nadhmatom tak, aby bol úchop o čosi širší ako je šírka našich ramien. Následne sa na nej snažíme vydržať čo najdlhšie. Cieľom je zvládnuť vydržať trikrát jednu minútu. Medzi troma sériami pritom oddychujeme dve minúty.
Ak zvládneme vydržať zavesení na hrazde trikrát po jednej minúte, ďalšie zlepšenie dosiahneme postúpením na ďalšiu úroveň. Počas nej budeme potrebovať aj uterák. Ten prehodíme cez hrazdu, jeho dva konca spojíme a jednou rukou ich uchopíme. Druhou rukou sa nadhmatom chytíme hrazdy a opäť sa snažíme vydržať celú minútu. Po dvojminútovej pauze vystriedame ruky. Ak zvládneme urobiť dve série v dĺžke jednej minúty, môžeme postúpiť o úroveň vyššie.
Tou je zrejme to, čo mnohí z vás očakávali – vis na hrazde s jednou rukou. Na hrazdu sa zavesíme nadhmatom vždy jednou rukou a opäť sa snažíme vydržať jednu minútu. Cieľom je, dokázať to s každou rukou raz. Medzi sériami odpočívame už tradične dve minúty. Ak nemáte čas, prestávku si dať nemusíte.
Treba si uvedomiť, že tak ako nerástla sila vašich iných partií zo dna na deň, aj pri budovaní sily úchopu bude potrebná trpezlivosť. Možno nedokážete na prvýkrát dosiahnuť prvú úroveň, ale postupne sa snažte svoje maximá posúvať, až svoj cieľ nakoniec dosiahnete. Takýto tréning môžete robiť dva až trikrát týždenne.
Letný režim, pôvodne z 05.02.2015.
Čítať ďalší článok:
Dôvody, prečo necvičíme, stoja za zamyslenie Zdieľať na Facebooku