Na túto otázku, či treba pri chudnutí vynechať zo stravy mliečne výrobky, odpovedal certifikovaný americký expert Brad Schoenfeld pre magazín FitnessRx. Dvojslovná odpoveď bola veľavravná: „Určite nie.“
Podľa odborníka dokonca konzumácia mliečnych produktov podporuje proces spaľovania tukov. Dôvodom je vysoký obsah vápnika, ktorý nie je prospešný len pre posilňovanie kostí. Nie je to o ňom až také známe, no podporuje aj metabolické funkcie tela.
„Hoci presný mechanizmus nie je jasný, zdá sa, že to súvisí s regulačným vplyvom kalcitrofických hormónov, ktoré sú známymi spúšťačmi lipogenézy. Diéta s nízkym obsahom vápnika zvyšuje ich aktivitu a tým pádom aj ukladanie tukov. Diéta s vyšším príjmom vápnika potláča tieto hormóny a tým podporuje metabolizáciu tukov,“ poznamenal Schoenfeld, podľa ktorého zvýšenie príjmu vápnika zo 400 mg na 1000 mg denne dokázalo spáliť za rok 5 kilogramov tukov bez úpravy iných prvkov diéty.
Zaujímavé však je, že doplnky výživy s obsahom vápnika nepodporujú spaľovanie tukov v takej miere, ako vápnik z mliečnych výrobkov. Spôsobené je to rôznymi bioaktívnymi zložkami v mlieku, ako sú rozvetvené aminokyseliny BCAA či inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu.
Ak sa teda snažíte maximalizovať proces pálenia tukov, vo vašej strave by ste mali mať aj vhodné množstvo mliečnych produktov. Výbornými zdrojmi vápnika, ktoré nepoškodia váš proces chudnutia rýchlym nárastom prijatých kalórií, sú mlieko, grécky jogurt, nízkotučný tvaroch či cottage cheese.
Okrem kalórií si však musíte ustrážiť aj množstvo sodíka. Ten je dôležitý pre vašu diétu, rovnováhu vody v tele a svalovú funkcie, no ak ho prijmete až príliš, bude sa voda v tele zadržiavať, čo spôsobí, že budete pôsobiť nafúknuto. Niektoré mliečne výrobky ho pritom obsahujú veľa. Preto treba sledovať etikety.
Čítať ďalší článok:
Ako si chôdzou zlepšiť fyzické i mentálne zdravie? Zdieľať na Facebooku