InstagramFacebookYoutube
Tréning

Potrebujete naozaj samostatný tréning rúk?

11. 9. 2023
Potrebujete naozaj samostatný tréning rúk?
Niektorí cvičenci vynechávajú špecifický tréning bicepsov a tricepsov. Je to však skutočne dobrý univerzálny prístup alebo by niekto mohol z tréningov rúk ťažiť?

Touto otázkou sa zaoberal elitný tréner Christian Thibaudeau z T Nation, ktorý nie je zásadne proti tréning rúk, no upozorňuje, že telo má obmedzenú kapacitu na zvládanie systémového stresu a že nepotrebujete cvičiť každý sval rovnako.

Pripomenul tiež štúdiu, pri ktorej vedci nenašli dodatočný prínos pri budovaní sily a svalovej hmoty, keď sa ruky precvičovali izolovane oproti tomu, keď sa cvičili ako súčasť viackĺbového pohybu.

Článok pokračuje pod reklamou


Stimulovať bicepsy môžete rôznymi cvikmi zameranými na cvičenie chrbtového svalstva. Tricepsy zase pracujú aj pri cvikoch na hrudník a ramená. Oba menšie svaly sú nimi stimulované dostatočne. Vynechanie samostatného tréningu rúk vám pritom poskytne viac času na regeneráciu.

Napriek tomu by však niektorí jedinci samostatný tréning rúk mohli potrebovať. Ako zistiť, či medzi nich patríte aj vy?

Osoby, ktoré tréning rúk nepotrebujú
Špecifický tréning rúk nepotrebuje väčšina športovcov a ľudia, ktorí chcú vyšportovane vyzerať. Pre nich je podstatné mať dobré ramená, slušné nohy, svalnatý hrudník a chrbát a ruky, ktoré sú k zvyšku tela proporčne rozvinuté. Tiež ruky nemusia cvičiť ľudia, ktorých obdarila genetika alebo ich cieľom je budovanie hrubej sily.

Osoby, ktoré aspoň nejaký tréning rúk potrebujú
Sú osoby, ktoré potrebujú aspoň trochu precvičiť svoje svaly paží priamo – bicepsy jedným cvikom, tricepsy dvoma dvakrát týždenne. Ide o tých, ktorí majú mechanickú nevýhodu pri stimulácii rúk pri ťahových a tlakových cvikoch, typicky ľudí s dlhými rukami. A biceps potrebujú precvičovať aj ľudia, ktorí príliš necvičia vertikálne ťahy.

Osoby, ktoré tréning rúk potrebujú dočasne
Ide u ľudí, ktorí majú slabé prepojenie mysle so svalmi. Tí by ťažili zo 4-6 týždňov priameho tréningu rúk. Vďaka tomu sa naučia lepšie preciťovať tieto svaly aj pri viackĺbových cvikoch, ktoré budú neskôr efektívnejšie aj pri stimulácii bicepsov a tricepsov. Po tomto období by cvičenci ešte mohli potrebovať nejaký čas, počas ktorého by ruky precvičovali priamo aspoň trochu.

Osoby, ktoré tréning rúk potrebujú viac ako iní
Veľa priamej práce na bicepsoch a tricepsoch potrebujú najmä súťažní kulturisti, pretože ide o svaly, ktoré sa na pódiu starajú o „wau“ faktor. Niektorí kulturisti majú genetiku, pre ktorú nemusia venovať veľa času tréningu paží, no väčšina musí.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist