Znížiť riziko predania sa vám pomôžu aj nasledujúce tipy:
Nepoužívajte pri jedení moderné technológie – ak počas jedenia používate mobil, tablet, počítač či iné technológie, ktoré vás rozptyľujú, máte vyššie riziko prejedenia sa.
Jedzte pomaly – mozog potrebuje nejaký čas, aby zaregistroval, že už je telo nasýtené. Preto jedzte pomaly, aby ste znížili riziko prejedenia sa.
Nenakupujte potraviny vo veľkom – čím viac toho kúpite, tým viac toho máte doma na jedenie. A vedci zistili, že čím viac jedla máte k dispozícii, tým ho viac aj zjete.
Nevynechávajte jedlá a počúvajte svoj žalúdok – preskočenie jedla vedie k vyššej pravdepodobnosti toho, že si to neskôr vykompenzujete prejedením sa. Zároveň nejedávajte v pevne dané časy. Naučte sa počúvať svoj žalúdok a rozoznať hlad od túžby.
Obmedzte sladké a alkohol – sladké a mastné jedlá stimulujú mozog k tomu, že si bude pýtať viac jedla. Váš apetít podporuje aj alkohol.
Pite vodu pred jedlom – pitie vody pred jedením pomáha vytvoriť pocit, že ste sýtejší. Vďaka tomu toho následne zjete o niečo menej. Efektívny je už jeden pohár.
Pokušenia schovajte – ak máte na dosah ruky nejakú sladkosť, je len otázkou času, kedy jej podľahnete. Ak sa chcete nejakým jedlám vyhýbať, nevystavujte si ich na oči.
Nezabudnite na bielkoviny a vlákninu – bielkoviny a vláknina by mali byť súčasťou každého pokrmu, ktorý zjete. Ľahšie a na dlhší čas vás totiž nasýtia.
Využívajte menšie taniere – pri menších tanieroch sa vám bude lepšie kontrolovať veľkosť porcií. Vedci zistili, že ľudia využívajúci menšie taniere, toho zjedia menej. Klame sa tak aj mozog, ktorý vidí plnší tanier.
Jedzte s menším množstvom ľudí – s čím väčším množstvom ľudí budete jesť, tým väčšie riziko prejedenia existuje. Výnimkou však je, ak budete jesť s ľuďmi so zdravými stravovacími zvykmi.
Čítať ďalší článok:
Robíte tieto chyby? Môžete pre ne prichádzať o svaly Zdieľať na Facebooku