InstagramFacebookYoutube
Výživa

10 jednoduchých a efektívnych spôsobov, ako predísť prejedaniu sa

26. 9. 2023
10 jednoduchých a efektívnych spôsobov, ako predísť prejedaniu sa
Mnoho ľudí má problém s udržiavaním optimálnej hmotnosti preto, lebo nejedia len vtedy, kedy by mali. Ak sa nudíme, sme rozptýlení alebo emocionálne rozhodení, máme tendenciu prejedať sa. Ako s ňou bojovať?

Znížiť riziko predania sa vám pomôžu aj nasledujúce tipy:

Nepoužívajte pri jedení moderné technológie – ak počas jedenia používate mobil, tablet, počítač či iné technológie, ktoré vás rozptyľujú, máte vyššie riziko prejedenia sa.

Článok pokračuje pod reklamou


Jedzte pomaly – mozog potrebuje nejaký čas, aby zaregistroval, že už je telo nasýtené. Preto jedzte pomaly, aby ste znížili riziko prejedenia sa.

Nenakupujte potraviny vo veľkom – čím viac toho kúpite, tým viac toho máte doma na jedenie. A vedci zistili, že čím viac jedla máte k dispozícii, tým ho viac aj zjete.

Nevynechávajte jedlá a počúvajte svoj žalúdok – preskočenie jedla vedie k vyššej pravdepodobnosti toho, že si to neskôr vykompenzujete prejedením sa. Zároveň nejedávajte v pevne dané časy. Naučte sa počúvať svoj žalúdok a rozoznať hlad od túžby.

Obmedzte sladké a alkohol – sladké a mastné jedlá stimulujú mozog k tomu, že si bude pýtať viac jedla. Váš apetít podporuje aj alkohol.

Pite vodu pred jedlom – pitie vody pred jedením pomáha vytvoriť pocit, že ste sýtejší. Vďaka tomu toho následne zjete o niečo menej. Efektívny je už jeden pohár.

Pokušenia schovajte – ak máte na dosah ruky nejakú sladkosť, je len otázkou času, kedy jej podľahnete. Ak sa chcete nejakým jedlám vyhýbať, nevystavujte si ich na oči.

Nezabudnite na bielkoviny a vlákninu – bielkoviny a vláknina by mali byť súčasťou každého pokrmu, ktorý zjete. Ľahšie a na dlhší čas vás totiž nasýtia.

Využívajte menšie taniere – pri menších tanieroch sa vám bude lepšie kontrolovať veľkosť porcií. Vedci zistili, že ľudia využívajúci menšie taniere, toho zjedia menej. Klame sa tak aj mozog, ktorý vidí plnší tanier.

Jedzte s menším množstvom ľudí – s čím väčším množstvom ľudí budete jesť, tým väčšie riziko prejedenia existuje. Výnimkou však je, ak budete jesť s ľuďmi so zdravými stravovacími zvykmi.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist