Snažíte sa pravidelne cvičiť, no výsledky prichádzajú pomaly alebo vôbec. Môže to byť aj dôsledkom toho, že sa dopúšťate týchto deviatich chýb:
Nezaznamenávate si pokroky – nezapamätáte si ani to, čo ste robili v jednom tréningu, nie to, čo ste urobili za celý tréningový týždeň. Ako potom môžete merať pokroky a identifikovať slabé články v reťazci? Preto je dôležité viesť si denník, zapisovať si tréningy, kalorický príjem a pokroky.
Máte zlé poradie cvikov – mnoho cvičencov si zoradí cviky podľa toho, ako sa cítia. Najlepšie je však, ak tie najťažšie a najtechnickejšie cviky (drepy, mŕtve ťahy, tlaky na lavičke) odcvičíte na začiatku, stredne náročné v strede (príťahy, tlaky v stoji, kľuky, zhyby) a nakoniec tie ľahšie izolované cviky, ako sú bicepsové zdvihy či tricepsové extenzie.
Vynechávate zahrievanie a vychladnutie – zahrievanie pred cvičením znižuje riziko zranení, ale aj zvyšuje efektivitu cvičenia. Pozvoľné vychladnutie a strečing po docvičení zase podporujú kvalitu regenerácie, práve počas ktorej dochádza k rastu svalov či sily.
Rozptyľujete sa – na tréning musíte byť plné koncentrovaní. Používanie mobilného telefónu alebo diskusie medzi sériami vás môžu rozptyľovať a spôsobiť pokles intenzity.
Nepodporujete tréning výživou – pokroky sa dejú počas zotavovania a to musíte podporiť vhodnou výživou. Musíte si svojím cieľom prispôsobiť denný príjem energie, konzumovať dostatok bielkovín a naštartovať zotavovanie rýchlymi bielkovinami a sacharidmi krátko po docvičení. Pred cvičením zase prijmete sacharidy, aby ste mali dostatok energie. Treba tiež piť veľa vody.
Nevyužívate korektnú techniku – aby ste cvičili čo najefektívnejšie, musíte cviky vykonávať čo najlepšie. Správna technika vám zníži riziko zranenia a zvýši efektívnosť cvičenia. Platí to aj o optimálnom rozsahu opakovania.
Pozeráte sa do zrkadla – snažte sa vyhýbať kontrole techniky v zrkadle, pretože tým môžete ovplyvniť techniku zlou pozíciou hlavy a krku. Nehovoriac o tom, že tým riskujete poranenie. Lepšie je si svoje opakovanie natočiť a techniku následne posúdiť.
Chýba vám tréningový partner – nie každý je stavaný na individuálne cvičenie. Tréningový partner pritom nie je dobrý len na udržanie disciplíny, ale kontroluje aj vašu techniku, motivuje vás k lepším výkonom a môže pomôcť s vynútenými opakovaniami.
Nevyberáte si správne tréningový program – väčšina tréningových programov by vám mala priniesť nejaké výsledky. Nemali by ste však opakovať program po niekom, o kom neviete, aké má ciele a predispozície. Vhodný program si vyberiete vtedy, keď zohľadníte vlastné ciele, vlastné schopnosti a vlastný životný štýl.
Čítať ďalší článok:
Väčšina dospelých ľudí preceňuje kvalitu svojej diéty Zdieľať na Facebooku