InstagramFacebookYoutube
Tréning

Ste unavení? Cvičenie je potom viac na škodu, ako úžitok

18. decembra 2023
Ste unavení? Cvičenie je potom viac na škodu, ako úžitok
Ak chcete žiť zdravo, musíte sa každý deň hýbať. Ak chcete schudnúť alebo vybudovať svaly, je dôležité konzistentne trénovať. Je však naozaj správne trénovať za každých okolností? Čo ak ste napríklad skutočne unavení?

Za únavou môžu byť rôzne faktory, no najčastejšie treba hľadať jej korene v nekvalitnom spánkovom režime. Ak ste nevyspatí alebo máte za sebou skutočne unavujúci deň v práci, je to pádny dôvod na to, aby ste mohli cvičenie v daný deň vynechať.

Telo ani myseľ nedokážu efektívne fungovať, keď ste vyčerpaní. Máte pre únavu problém s koncentráciou? Tak prečo si myslíte, že by ste aj tak odviedli dobrú prácu počas tréningu? Navyše, unavené telo idete ešte viac unavovať. Ono pritom potrebuje vtedy opak.

Článok pokračuje pod reklamou


Cvičenie, ak ste unavení, teda spôsobuje dve hlavné veci – znižuje sa efektivita cvičenia a zvyšuje sa riziko zdravotných problémov, či už plynúcich z tréningového zranenia alebo vyčerpania.

Už aj vedecké štúdie pritom ukázali, aký obrovský faktor v úspešnej fyzickej a psychickej výkonnosti je spánok. Basketbalisti Stanfordskej univerzity podávali až o deväť percent lepšie výkony pri šprintoch a streľbe, ak spali desať hodín, pričom sa cítili lepšie aj fyzicky a duševne.

V ďalšej štúdii sa tenisti vrátili k normálnemu spánkovému režimu po období nedostatočnej dĺžky spánku. Ich presnosť podania sa zlepšila o 53 percent.

Pri nedostatku spánku zostáva sympatický nervový systém stimulovaný pre nedostatok regenerácie, čo vedie k zvýšeniu krvného tlaku, zvýšeniu srdcového tepu a k zápalom, čo zase negatívne vplýva na tréningovú výkonnosť a následne zotavovanie sa z tréningu.

Každý človek je iný a preto každý musí sám prísť na to, koľko hodín spánku potrebuje na dokonalú regeneráciu. Väčšinou sa tento čas pohybuje od siedmich do deviatich hodín.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist