Kofeín, bez ohľadu na to, či ho získame z kávy, doplnku výživy alebo iného zdroja, je pre tréningy a športové udalosti prínosný nasledujúcimi spôsobmi:
Podpora fyzickej výkonnosti – celkovú fyzickú výkonnosť podporuje tým, že obmedzuje únavu a zvyšuje hladinu energie vďaka blokovaniu činnosti adenozínu. Vďaka tomu je športovec schopný trénovať dlhšie bez pocitu únavy a má väčšiu pozornosť, čo mu umožňuje robiť lepšie rozhodnutia.
Podpora duševnej výkonnosti – kofeín prispieva kognitívnym funkciám tým, že do mozgu pomáha privádzať vo väčšej miere krv, kyslík a živiny. Výsledkom toho je zvýšená pozornosť, koncentrácia, zlepšená pamäť, reakčná rýchlosť a potenciálne aj motivácia. To všetko pomáha pri športoch i pri intenzívnych tréningoch kulturistov.
Podpora energie – kofeín je stimulantom centrálneho nervového systému, čo sa prejaví aj pocitom väčšej energie. Vedci zistili, že športovci, ktorí užívali kofeín, prišli k vyčerpaniu významne neskôr, ako bez neho – rozdiel bol zhruba 12 percent.
Podpora vytrvalosti – kofeín pomáha k zlepšeniu vytrvalosti v aeróbnych i anaeróbnych tréningoch. Odďaľuje únavu svalov a zlepšuje ich kontrakcie, vďaka čomu vydržia byť stimulované dlhšie a tvrdšie. Efektívnejšie sa tuky využívajú ako zdroj energie a zvýšený adrenalín vedie k lepšiemu toku krvi.
Podpora spaľovania tukov – čím lepšia bude kompozícia vášho tela, tým menej obmedzení môžete mať vo svojom športe. Kofeín pritom podporuje spaľovanie tukov zrýchlením metabolizmu a zefektívnením oxidácie tukov.
Obmedzenie svalovej bolesti – u kofeínu sa preukázalo, že má schopnosť znížiť prejavy svalovej bolesti počas a po cvičení. Je to preto, lebo blokuje vplyv adenozínu, ktorý spôsobuje zápaly a bolesť. Vďaka tejto vlastnosti dokážete cvičiť tvrdšie a dlhšie.
Nadmerný príjem kofeínu však môže vyvolať aj vedľajšie príznaky, ako sú zrýchlený krvný tep, zvýšený krvný tlak a zmeny nálad. Môže viesť aj k nespavosti, dehydratácii a tráviacim problémom. Preto ho treba užívať s mierou a zohľadniť svoju individuálnu citlivosť naň.
Čítať ďalší článok:
Aký zlý je v skutočnosti šunkový sendvič? Zdieľať na Facebooku