Rýchle chudnutie sa spája s extrémnymi riešeniami, ako sú nevyvážené diéty, striktné diéty alebo nadmerné cvičenie. Môže to viesť k fyzickému i mentálnemu vyčerpaniu, pre ktoré celá snaha skončí neúspešne.
Rýchle chudnutie nie je zdravé hneď z niekoľkých dôvodov:
Nedostatok živín a nárast chute do jedla – keď rapídne obmedzujete prijímané kalórie, oberáte svoje telo o cenné živiny, či už ide o makroživiny alebo vitamíny a minerály. To oslabuje váš imunitný systém a vedie k poklesu energie. Prirodzenou odozvou na to tiež je, že vám narastie chuť do jedla, čo zvyšuje riziko prejedenia sa. A čo nezdravým jedlom.
Spomalenie metabolizmu – keď znížite výrazne kalorický príjem, telo sa tomu prispôsobí tým, že spomalí váš metabolizmus. A to nechcete, pretože v tom bode sa chudnutie stane ťažším a keď sa vrátite k svojmu bežnému spôsobu stravovania, rýchlo pôjde vaša hmotnosť hore. Nehovoriac o tom, že takéto chudnutie je ťažšie udržateľné, keďže vás bude frustrovať nedostatok pokrokov pri vynaloženom trápení.
Úbytok svalovej hmoty – pri rýchlom chudnutí dochádza k výraznému obmedzovaniu kalórií a bielkovín zo stravy, čo samé o sebe neprispieva udržovaniu a budovaniu svalovej hmoty. Ak k tomu ešte pridáte cvičenie, svalová hmota sa môže rozkladať celkom významne.
Jojo efekt – možno sa z krátkodobého hľadiska budete tešiť z rýchleho poklesu hmotnosti, ale vo väčšine prípadov dôjde k tzv. jojo efektu, pri ktorom začnete naberať stratenú hmotnosť naspäť. Potom buď vznikne začarovaný cyklus alebo budete rezignovane stále viac a viac priberať. Existuje tu však ešte jedna alternatíva – vzdať sa ambície chudnúť rýchlo a vsadiť na zmeny v životnom štýle, ktoré sú kľúčom k úspechu z dlhodobého hľadiska.
Čítať ďalší článok:
Chopte sa činky: Prečo by sa mala každá žena venovať posilňovaniu? Zdieľať na Facebooku