InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Tieto typy cvičenia alebo pohybu posilnia imunitu najlepšie

03. mája 2024
Tieto typy cvičenia alebo pohybu posilnia imunitu najlepšie
Nie je neznámym faktom, že pravidelné cvičenie vedie k lepšiemu zdraviu. Ktoré druhy fyzickej aktivity sú však pre váš imunitný systém tie najlepšie?

Vhodné cvičenie dokáže dostať preč baktérie z dýchacieho systému, vďaka čomu sa zníži riziko nádchy, chrípky či iných ochorení. Škodlivé pre baktérie môže byť aj zvýšenie teploty vášho tela počas cvičenia. Alexa Mellardoová pre Eat This, Not That! poukázala na päť druhov cvičenia, ktoré vedú k redukcii rizika chronických srdcovocievnych ochorení, posilneniu imunitného systému a dobrej kondícii:

Chôdza alebo ľahký beh – zvyk každý deň absolvovať prechádzku alebo ľahký beh pozitívne ovplyvňuje vašu imunitu. Stačí im pritom venovať len 30 minút vášho času denne. Pritom už len 20-minútová chôdza päťkrát do týždňa znížila výskyt ochorení o 43 percent v porovnaní s tými, čo cvičili nanajvýš raz týždenne.

Článok pokračuje pod reklamou


Bicyklovanie – ide o zábavnú rekreačnú aktivitu, ktorá však podľa výskumov zaistí, že váš imunitný systém zostane dlhšie mladý a silný. Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí pravidelne bicyklujú, majú omnoho vyššiu obranyschopnosť voči chorobám, vírusom a baktériám v porovnaní s pasívnymi jedincami. Starší jedinci sa dokonca dokázali výsledkami vyrovnať jedincom vo veku 20 až 29 rokov.

Športovanie – venovanie sa športu, ako je tenis, nevedie len k tomu, že sa budete dlhšie cítiť mlado, ale môže zlepšiť aj vašu imunitu. Podporuje tiež hladinu energie a buduje telo odolnejšie voči poraneniam. Taký tenis pritom môžete hrať v lete aj v zime, vonku i vnútri.

Posilňovanie – či už cvičíte s činkami, odporovou gumou alebo váhou vlastného tela, posilňovanie je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Ak si trikrát do týždňa precvičíte celé telo, nebudete robiť službu len svojmu vzhľadu, ale budete menej náchylní na infekcie a dokonca by ste mohli zvýšiť efektivitu vakcín.

Joga – pri joge sa koncentrujete na to, ako dýchate, čo pomáha k efektívnejšiemu prúdeniu kyslíka do tela. Zároveň sa upokojujete, čím sa u vás znižuje hladina stresu. Aj u neho je známe, že zvyšuje riziko ochorení. Joga tiež obmedzuje zápaly.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist