Ak prestanete jesť červené mäso, budete na vašom tele môcť spozorovať týchto deväť vecí:
Schudnete – červené mäso je bohaté na kalórie, takže ak ste ho pravidelne konzumovali a teraz sa ho vzdáte, mohli by ste časom prísť o pár kilogramov na svojej hmotnosti. Napríklad, pri stogramovej porcii má hovädzina o 90 kalórií viac ako kuracie prsia. Pritom červené mäso možno nahradíte rastlinnými zdrojmi bielkovín, ktoré môžu byť ešte menej kalorické.
Budete mať viac energie – ak nahradíte červené mäso rastlinným zdrojmi bielkovín a tukov, môžete pociťovať viac energie.
Bude vás menej nadúvať – červené mäso sa trávi pomalšie, preto môže spôsobiť tvrdšiu stolicu, bolesť brucha alebo zvýšiť plynatosť. Ak toto mäso nahradíte jedlami bohatšími na vlákninu, v tomto smere si polepšíte ešte významnejšie.
Nebudete tak prekyslení – moderná diéta obsahuje veľa jedál, ktoré zvyšujú kyslosť organizmu, pričom túto schopnosť má aj červené mäso. Stres a nedostatočný spánok k tomu a vaša obranyschopnosti voči ochoreniam, ako sú cukrovka či rakovina, poklesne.
Zlepší sa stav pokožky – nahraďte červené mäso rastlinným zdrojmi bielkovín, pridajte do stravy trochu viac ovocia a poďakuje sa vám aj pokožka.
Môže vám klesnúť cholesterol – ak zo stravy vyškrtnete červené mäso, zníži sa aj príjem nasýtených tukov, ktoré sa spájajú s vysokou hladinou cholesterolu. Ich menší príjem tak znamená, že sa vám hladina cholesterolu môže znížiť.
Môžete si znížiť riziko rakoviny – vyšší príjem hovädzieho mäsa je spojený s vyšším rizikom rakoviny hrubého čreva, najmä u ľudí, ktorí k tomu majú genetické predispozície. Spracované mäsové výrobky, ako párky a klobásy, zvyšujú riziko rakoviny vďaka obsahu dusičnanov.
Zníži sa riziko vážneho ochorenia – nasýtené tuky, ktoré nájdeme v červenom mäse, zvyšujú riziko srdcovocievnych ochorení, obezity a cukrovky. Taktiež je hovädzina spojená s vyšším rizikom Alzheimerovej choroby.
Možno vám budú chýbať niektoré živiny – na koniec aj tá negatívna stránka veci. Červené mäso je významným zdrojom vitamínov B, najmä B12, a železa. Preto treba myslieť na to, aby ste ich príjem nahradili inými zdrojmi. Taktiež sa odporúča dbať na príjem horčíka a vitamínu D3.
zdroj: the Healthy
Čítať ďalší článok:
Mali by ste robiť kardio pred alebo po cvičení? Zdieľať na Facebooku