InstagramFacebookYoutube
Výživa

Čo sa stane vášmu telu, keď prestanete jesť červené mäso?

10. 5. 2024
Čo sa stane vášmu telu, keď prestanete jesť červené mäso?
Či už chcete ochrániť prostredie, zachrániť zvieratá alebo zlepšiť svoju výživu, vynechanie červeného mäsa vo vašej strave môže mať na vaše telo mnohé účinky a väčšinou pozitívne.

Ak prestanete jesť červené mäso, budete na vašom tele môcť spozorovať týchto deväť vecí:

Schudnete – červené mäso je bohaté na kalórie, takže ak ste ho pravidelne konzumovali a teraz sa ho vzdáte, mohli by ste časom prísť o pár kilogramov na svojej hmotnosti. Napríklad, pri stogramovej porcii má hovädzina o 90 kalórií viac ako kuracie prsia. Pritom červené mäso možno nahradíte rastlinnými zdrojmi bielkovín, ktoré môžu byť ešte menej kalorické.

Článok pokračuje pod reklamou


Budete mať viac energie – ak nahradíte červené mäso rastlinným zdrojmi bielkovín a tukov, môžete pociťovať viac energie.

Bude vás menej nadúvať – červené mäso sa trávi pomalšie, preto môže spôsobiť tvrdšiu stolicu, bolesť brucha alebo zvýšiť plynatosť. Ak toto mäso nahradíte jedlami bohatšími na vlákninu, v tomto smere si polepšíte ešte významnejšie.

Nebudete tak prekyslení – moderná diéta obsahuje veľa jedál, ktoré zvyšujú kyslosť organizmu, pričom túto schopnosť má aj červené mäso. Stres a nedostatočný spánok k tomu a vaša obranyschopnosti voči ochoreniam, ako sú cukrovka či rakovina, poklesne.

Zlepší sa stav pokožky – nahraďte červené mäso rastlinným zdrojmi bielkovín, pridajte do stravy trochu viac ovocia a poďakuje sa vám aj pokožka.

Môže vám klesnúť cholesterol – ak zo stravy vyškrtnete červené mäso, zníži sa aj príjem nasýtených tukov, ktoré sa spájajú s vysokou hladinou cholesterolu. Ich menší príjem tak znamená, že sa vám hladina cholesterolu môže znížiť.

Môžete si znížiť riziko rakoviny – vyšší príjem hovädzieho mäsa je spojený s vyšším rizikom rakoviny hrubého čreva, najmä u ľudí, ktorí k tomu majú genetické predispozície. Spracované mäsové výrobky, ako párky a klobásy, zvyšujú riziko rakoviny vďaka obsahu dusičnanov.

Zníži sa riziko vážneho ochorenia – nasýtené tuky, ktoré nájdeme v červenom mäse, zvyšujú riziko srdcovocievnych ochorení, obezity a cukrovky. Taktiež je hovädzina spojená s vyšším rizikom Alzheimerovej choroby.

Možno vám budú chýbať niektoré živiny – na koniec aj tá negatívna stránka veci. Červené mäso je významným zdrojom vitamínov B, najmä B12, a železa. Preto treba myslieť na to, aby ste ich príjem nahradili inými zdrojmi. Taktiež sa odporúča dbať na príjem horčíka a vitamínu D3.

zdroj: the Healthy


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist