InstagramFacebookYoutube
Tréning

Je cvičenie s gumovými pásmi lepšie ako s voľnými váhami?

20. 6. 2024
Je cvičenie s gumovými pásmi lepšie ako s voľnými váhami?
Elastické gumové pásy poskytujú unikátnu formu odporu pri cvičení. Mnohí ich podceňujú, no nájdu sa aj cvičenci, ktorí na ne nedajú dopustiť. Mohli by byť pre stimuláciu rasu svalov a sily efektívnejšieho ako voľné váhy?

Na túto otázku odpovedal doktor Michael J. Rudolph pre FitnessRx, podľa ktorého toto nedocenené náčinie spôsobuje celkom slušný nárast sily a svalov, ktorý sa môže rovnať nárast plynúceho z jednoručiek, veľkej činky či kettlebellov.

„Neustále hľadám unikátne spôsoby, ako podporiť môj tréning a trochu ho pozmeniť. Prekvapivo som narazil na niekoľko skvelých článkov, ktoré poukázali na unikátne kvality pre budovanie svalov s tréningom s elastickými pásmi,“ poznamenal. „Poskytujú úplne iný tréningový stimul v porovnaní s činkami alebo strojmi, vďaka čomu sú excelentnou alternatívou pre budovanie čistej svalovej hmoty a sily.“

Článok pokračuje pod reklamou


Rudolph poukázal na tri body, pre ktoré by mohlo byť cvičenie s gumovými pásmi lepšie:

1. Aktivovaných je viac svalov
Pri využívaní voľných váh čelíte stále rovnakému odporu počas celého rozsahu opakovania, kým gumové pásy odpor zvyšujú počas toho, ako sa naťahujú. Takáto forma dynamického odporu vedie k tomu, že sa do činnosti vo väčšej miere zapojí viac svalov. Pri voľných váhach potrebujú byť svaly aktivované najviac v počiatočnej fáze opakovania a následne ťažia z nadobudnutého momenta, takže je v pohybe určitá miera zotrvačnosti. U gumových pásov musia byť počas celej koncentrickej fázy pohybu svaly aktivované maximálne. Jedna štúdia dokonca rozdiel v aktivácii svalov vyjadrila číselne – o 15 percent boli viac aktivované pri gumovom páse v porovnaní s činkami.

2. Dochádza k väčšiemu svalovému napätiu
V porovnaní s voľnými váhami gumové pásy vytvárajú prirodzene väčšie svalové napätie, pretože, ako sme už skonštatovali predtým – svaly musia pracovať viac počas dlhšej dráhy pohybu. Navyše, pri gumových pásoch na odpor nemá vplyv gravitácia, ktorá spôsobuje, že pri viacerých cvikoch s voľnými váhami dochádza počas určitých fáz opakovania k poklesu napätie. Zvýšený čas svalov pod napätím je pritom želaný efekt pre svalový rast. Bolo preukázané, že spôsobuje väčšie mechanické napätie u svalových buniek, ktoré produkuje viac ich poškodení.

3. Väčšie svalové poškodenie vedie k rastu čistej svalovej hmoty
Tréningom spôsobení poškodenie svalov stimulujú odlišné bunkové a molekulárne mechanizmy, ktoré spôsobujú rast svalov a ich sily. Protizápalové odozva spôsobí, že imunitné bunky smerujú k poškodeným svalovým tkanivám a starajú sa o ich zacelenie a rast. Aktivácia IGF-1 a mTOR zase podporuje proteínovú syntézu a gypertrofickú odozvu tela na silový tréning. Gumové pásy vedú k dostatočným poškodeniam, aby tieto procesy stimulovali, a porovnateľné, ako voľné váhy s vyššou váhou.

Ak aj nechcete cvičiť vyložené s gumovými pásmi, na základe týchto dôvodov by ste mali zvážiť aspoň ich čiastočné zakomponovanie do vášho tréningu s činkami a strojmi.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist