InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Môžete trénovať, ak ste nachladnutí?

4. októbra 2024
Môžete trénovať, ak ste nachladnutí?
Keď sa zobudíte s nádchou, môže vás to rozhodiť, keď pomyslíte na to, že ste si na dnešný deň naplánovali tréning. Čelíte totiž dileme – cvičiť alebo radšej nie?

Hoci sústavné cvičenie prispieva k posilňovaniu imunitného systému a zlepšeniu celkového zdravia, je dôležité vedieť rozoznať, či by bolo v konkrétnej situácii vhodné cvičiť alebo by bolo prínosnejšie dať si pauzu.

Keď ste nachladnutí, vás imunitný systém pracuje tvrdšie, aby bojoval s infekciou. To si vyžaduje energiu a živiny, čo môže viesť k oslabeniu vášho tela. Prioritou číslo jeden by mal byť počas tohto procesu oddych a regenerácia, aby sa choroba nezhoršila. Keď sa necítite dobre, trpí aj vaša tréningová výkonnosť a môže sa zvýšiť riziko zranenia.

Článok pokračuje pod reklamou


Kedy by ste cvičiť mohli?

Hoci oddych by bol najlepším riešením, keď máte nádchu, ak sú jej symptómy primárne nad krkom (problémy s nosom, bolesti hrdla, ľahké pobolievanie hlavy) a cítite sa inak dobre, ľahké až mierne cvičenie vám neublíži. Dokonca by vám mohlo zlepšiť náladu a uľaviť. Dôležité je však začať zľahka a testovať, koľko vám toho telo umožní.

Ak by ste počas zvyšovania intenzity pocítili zhoršenie symptómov, dajte si prestávku alebo skončite. Dôležité je naozaj počúvať svoje telo, viac oddychovať, piť viac vody ako zvyčajne a cvičiť v kontrolovanom prostredí, napríklad doma alebo vonku, kde nevystavíte vírusu ostatných.

Výborné alternatívy pre cvičenie sú joga či pilates, pri ktorých je intenzita cvičenia nízka.

Kedy by ste mali cvičenie radšej vynechať?

Vo väčšine prípadov, keď sa cítite zle, by ste mali cvičenie odložiť na inokedy. Určite by ste nemali cvičiť, ak máte zvýšenú teplotu, pretože vaše telo už vynakladá energiu na boj s infekciou a cvičenie by mohli ešte zvýšiť telesnú teplotu, čo by mohlo váš stav zhoršiť. Tiež sa neodporúča cvičiť pri kašli alebo sťaženom dýchaní. Okrem toho, že cvičenie bude nepohodlné, hrozí zhoršenie symptómov.

Venovať čas regenerácii by ste mali aj v prípade, ak vás trápi intenzívna únava a bolesť, problémy s trávením alebo sa symptómy vášho ochorenie mali v ostatom čase tendenciu zhoršovať. Vaše telo vtedy potrebuje viac času na oddych a liečenie.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist