Ako vám pomôže sóda bikarbóna pri pálení záhy?
Pálenie záhy je nevítaný pocit, ktorý začína na hrudnom koši. Spôsobuje ho spätný návrat nestrávenej potravy so žalúdočnými kyselinami. Často k tomu vedie konzumácia vyprážaných jedál, tučných jedál a pri prejedení. Keď k nemu dochádza pravidelne, považuje sa za gastroezofágovú refluxovú chorobu.Populárnym domácim receptom na zažehnanie pálenia záhy je sóda bikarbóna, ktorá je efektívna vďaka svojím alkalickým vlastnostiam. Keď sa dostane do kontaktu s kyselinami, dôjde k chemickej reakcii, ktorá zvyšuje pH kyseliny a tým ju neutralizuje, čím mizne dôvod pocitu pálenia.
Sóda bikarbóna sa typicky používa tak, že sa v pohári vody zmieša dávka vo veľkosti čajovej lyžičky a vypije. Bez riešenia dôvodu pálenia záhy však ide len o dočasné riešenie.
Kto by ju nemal využívať?
Sóde bikarbóne by sa mali vyhnúť menšie deti, ktorých telá ešte nie sú schopné spracovať taký obsah sodíka, a tehotné alebo kojace ženy, u ktorých nebola bezpečnosť jej príjmu dostatočne preukázaná, a tak je rozumnejšie sa jej vyhnúť.Vyhýbať sóde bikarbóne by sa však mali aj osoby, ktorých sa týkajú určité obmedzenia z hľadiska zdravia a životného štýlu - ľudia obmedzujúci príjem sodíka, jedinci so srdcovocievnymi ochoreniami, jedinci s problémami s obličkami a jedinci s tráviacimi problémami či žalúdočnými vredmi.
Prečo by ju ostatní ľudia nemali využívať často?
Ani ostatní ľudia by to nemali s príjmom sódy bikarbóny preháňať a nielen preto, že obsahuje vysokú hladinu sodíka, ktorý zvyšuje riziko srdcovocievnych ochorení. Jej pravidelne užívanie môže narušiť rovnováhu pH v tele a viesť potenciálne až k metabolickej alkalóze.Pri sóde bikarbóne je riziko zvýšenia toho, že sa ľudia na ňu budú spoliehať, pretože je taká efektívna pri pálení záhy. Nadmerná snaha o neutralizáciu kyselín v bruchu však môže viesť k tráviacim ťažkostiam a zníženej absorpcii živín. Potenciálne tiež môže obmedzovať absorpciu určitých liekov, čím znižuje ich účinnosť.
Čítať ďalší článok:
Sedem prekvapivých prínosov avokáda, o ktorých možno ani netušíte Zdieľať na Facebooku