InstagramFacebookYoutube
Tréning

Týchto 13 tréningových zvykov môže uškodiť vášmu telu

27. 1. 2025
Týchto 13 tréningových zvykov môže uškodiť vášmu telu
Pravidelné cvičenie je dôležité pre udržovanie zdravého životného štýlu. Nie je však až také ťažké dopúšťať sa v tréningu chýb, z ktorých sa stanú zlozvyky. Dokonca také zlozvyky, že by mohli uškodiť aj vášmu telu, najmä v neskoršom veku.

Ak už nejaký čas trénujete alebo s cvičením len začínate, dajte si pozor, aby ste sa nedopúšťali týchto 13 chýb, ktoré môžu obmedziť vaše pokroky a zvýšiť riziko poranení:

Nezahrievate sa a nedáte si čas na vychladnutie – zahrievaním pripravíte telo na optimálnu výkonnosť počas tréningu a znížite riziko zranenia. Ľahkým kardiom na konci tréningu telo ochladíte postupne, čo zlepší regeneráciu a nebude tak zaťažovať vás kardiovaskulárny systém.

Článok pokračuje pod reklamou


Ignorujete strečing – pružnosť a mobilita sú často v úzadí, ale sú dôležité pre udržanie plného rozsahu pohybu kĺbov. Ich nedostatok môže viesť k nerovnováhe a väčšiemu riziko poranenia. Preto je dôležité venovať sa strečingu v každom tréningu, prípadne sa venovať aj aktivitám, ako je joga.

Preháňate to s kardiom – hoci ide o výborný spôsob podpory chudnutia a zlepšenia kardiovaskulárneho zdravia, nemali by ste sa mu venovať príliš často na úkor iných druhov cvičenia. Z dlhodobého hľadiska je dôležité zachovať si rovnováhu aj v tréningu.

Zanedbávate posilňovanie – najmä ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, často ignorujú posilňovania, pretože sa pri ňom nespáli toľko kalórií, ako pri kardio tréningu. Faktom však je, že tím viac svalov máte, tým rýchlejšie viete chudnúť, pretože máte rýchlejší metabolizmus. Zároveň je posilňovanie prínosné pre stav kostí a vašej mobility.

Ignorujete bolesť – pri posilňovaní musíte počítať s určitým nekomfortom, ale ak prejde určitú hranicu, bolesť vám naznačuje, že s vaším telom nie je niečo v poriadku. Jej ignorovanie môže viesť k vážnemu zraneniu.

Podceňujete regeneráciu a spánok – telo potrebuje čas na to, aby sa zregenerovalo po náročnom tréningu. Pretrénovanie môže viesť k zvýšeniu rizika zranenie, oslabeniu imunity či strate motivácie. Preto sú dôležité aj dni voľna a raz za čas aj jeden či dva týždne, kedy necvičíte alebo cvičíte len zľahka.

Cvičíte s egom a nie s rozumom – uprednostňovanie váhy na činkách pred technikou cvičenia je istou cestou k menšiemu či väčšiemu poraneniu. Zároveň si budujete nesprávny vzorec pohybu, ktorý si so sebou zoberiete aj do budúcnosti. Môže znižovať efektivitu tréningu a zvýšiť šance opotrebenia svalov a kĺbov.

Robíte stále to isté dokola – telo si na záťaž z tréningu časom zvykne, preto nie je dobré robiť stále tie isté cviky so stále tou istou váhou v tých istých počtoch sérií a opakovaní. Okrem stagnácie to vedie aj k nude a strate motivácie.

Cvičíte cviky, ktoré nie sú stavané pre vás – cvičenie cvikov, ktoré nevyhovujú vašej telesnej stavbe, môže mať rovnako neblahé následky ako cvičenie so zlou technikou. Môžu viesť k akútnemu svalovému zraneniu alebo časom k opotrebeniu kĺbov. Ak cítite, že je niečo s daným cvikom zle, necvičte ho.

Cvičíte len na strojoch – cvičenie na strojoch sa zdá byť bezpečnejšie, ale nútia vás k pohybom, ktoré nebudujú stabilitu, balans a koordináciu tak ako voľné váhy. To sa vám neskôr môže vypomstiť. Preto by ste mali využívať aj ostatné druhy náčinia.

Zabúdate na význam výživy – môžete cvičiť koľko chcete, ale keď je vaša diéta zlá, nebudete dosahovať optimálne výsledky. Kvalitná strava vedie aj k rýchlejšiemu zotavovaniu a lepšej výkonnosti.

Nepijete dostatok vody – telo potrebuje vodu na reguláciu teploty, presun živín a udržanie zdravie kĺbov. Ak nebudete piť dostatok vody, môžete prísť o energiu, pričom v kombinácii s intenzívnym cvičením to môže viesť až k problémom s obličkami.

Cvičíte veľmi intenzívne po období nič nerobenia – ak ste neboli aktívny dlhý čas a pustíte sa do cvičenia zhurta, môžete si natiahnuť či natrhnúť sval, najmä, ak nebudete venovať dostatok času zahrievaniu alebo budete cvičiť príliš intenzívne.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist