InstagramFacebookYoutube
Tréning

Slovník posilňovania - termíny, ktoré musíte poznať

12. augusta 2019
Slovník posilňovania - termíny, ktoré musíte poznať
Ste začiatočník a chystáte sa po prvýkrát do fitka? Určite nezaškodí, ak sa naučíte základnej terminológii, ktorá vám v počiatkoch posilňovania uľahčí život. Prinášame vám 15 termínov, ktoré by ste mali pred návštevou posilňovne ovládať.

Opakovanie – jedno opakovanie predstavuje jedno vykonanie celého pohybu konkrétneho cviku. Napr. pri kľukoch predstavuje jedno opakovanie pohyb z počiatočnej pozície, v ktorej máme ruky vystreté, smerom dole a následne návrat do počiatočnej pozície.

Pozitívna fáza (koncentrická) – pozitívna fáza predstavuje časť opakovania, pri ktorej záťaž vytláčame alebo priťahujeme.

Článok pokračuje pod reklamou


Negatívna fáza (excentrická) – negatívna fáza je opakom pozitívnej a jedná sa o pohyb, kedy záťaž spúšťame k sebe (pri tlakoch) alebo k zemi (pri príťahoch).

Séria – jedna séria predstavuje určitý počas opakovaní, ktorý robíme pri konkrétnom cviku bez prestávky. Napríklad, ak urobíme 10 kľukov pred pauzou, urobili sme jednu sériu s 10 opakovaniami.

Zahrievacia séria – ide o séria, pri ktorej sa pripravujeme na hlavné série tréningu. Používame pri nej ľahšie váhy, aby sme sa zahriali. Zväčša sa aplikuje väčší počet opakovaní.

Superséria (superset) – superséria predstavuje vykonanie dvoch cvikov v rade bez prestávky. Môže sa jednať o cviky pre rovnakú svalovú skupinu alebo odlišné partie. Stretávame sa aj s pojmom gigantická séria. Tú tvoria tri až viac cvikov v rade.

Prestávka medzi sériami – predstavuje množstvo času, ktorý využívame medzi sériami na oddych a nabratia síl. Môže trvať 30 sekúnd, minútu, dve či pri vzpieraní dokonca aj viac.

Tréningový objem – predstavuje počet cvikov, sérií a opakovaní, ktoré behom jednej tréningovej jednotky absolvujete. Ide o jedno z meradiel intenzity tréningu. 5 cvikov po 4 série s 12 opakovaniami je väčší objem, ako má tréning s 4 cvikmi po 3 série s 10 opakovaniami.

Viackĺbový cvik – ide o cvik, pri ktorom sa do pohybu zapája viac kĺbov, napr. pri tlakoch na lavičke sa zapájajú kĺby ramena a lakťa.

Izolovaný cvik – ide o cvik, pri ktorom sa do pohybu zapája len jeden kĺb, napr. koncentrovaný bicepsový zdvih, pri ktorom sa vyžaduje len pohyb v lakťovom kĺbe.

Tempo – tempo predstavuje, ako rýchlo sa každé opakovanie vykonáva a je zvyčajne rozdelené na pozitívnu a negatívnu fázu. Pozitívna sa pri dôslednom tréningu väčšinou vykonáva rýchlejšie ako negatívna.

Kontrakcia – stav, kedy sú svaly plne aktivované, aby aplikovali silu pre vykonávaný tlak alebo príťah.

Tréningový split – predstavuje systém, pri ktorom si svaly celého tela rozdelíte na viac tréningových jednotiek, ktoré vykonávate v iné dni. Celé telo tak odcvičíte v priebehu niekoľkých dní až týždňa. V jeden deň napríklad cvičíte hrudník s bicepsom, Ďalší chrbát s tricepsom atď.

Tréning celého tela – predstavuje tréningový systém, pri ktorom behom jednej tréningovej jednotky odcvičíte všetky svalové partie tela. Behom týždňa tak celé telo precvičíte viackrát.

Strečing – strečing je dôležitá súčasť tréningu, ktorá sa využíva predovšetkým po samotnom posilňovaní, kedy sa ním snažíme svaly ponaťahovať. Strečingom tak zlepšujete aj pružnosť svalov.

Letný režim, pôvodne z : 28.10.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist