InstagramFacebookYoutube
Výživa

Ako predísť jedeniu v strese?

31. júla 2018
Ako predísť jedeniu v strese?
Je dobre známe a dokumentované, že stresový stav u človeka podporuje chuť k jedlu a práve preto vtedy siahajú ľudia čoraz častejšie k jedlu, bez ohľadu na to, či je zdravé a bez ohľadu na to, koľko ho skonzumujú.

Stresové jedenie je brané ako zlozvyk, ktorým sa človek snaží s napätím vyrovnať, hoci je spojené so zanedbávaním svojho zdravia a vedie k fyzickej i emocionálnej škode. Dnes si prinesieme tipy, ako sa mu vyhnúť a ako zvládnuť stres lepšie.

1. Identifikujte spúšťače

Základným krokom predchádzaniu prejedania sa z nadmerného stresu či psychického nepokoja je identifikovať spúšťače zvyšovania stresu. Nemusí ísť len o stres, ale aj o nudu, pocity prázdna, zvyky z detstva alebo vplyv okolia.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Nájdite si alternatívu

Keď sa niekto cíti osamelo alebo deprimovane, môže ako alternatívu k prejedaniu zvoliť telefonát niekomu známemu, kto ho povzbudí a zlepší mu náladu. Pomôcť môže aj pohľad na fotky, ktoré prinesú pekné spomienky, alebo sa zahrať s domácim zvieratkom. Ak je zase niekto napätý, môže skúsiť antistresovú loptičku, zatancovať si na obľúbenú pesničku alebo sa prejsť na čerstvom vzduchu. Ak zase vládne únava, pomôže teplý čaj či kúpeľ. Náladu zlepšia aj komédie či dobrá kniha.

3. Akceptujte svoje pocity

Dobrá vec, ktorá je však aj náročná, je naučiť sa akceptovať svoje pocity, hlavne tie zlé. Pocity bezmocnosti vedú k jedeniu. Keď sa však emocionálne otvoríte, môžete sa zrazu cítiť obohatene. otvorte okno do svojho vnútra a objavte svoje najhlbšie obavy, túžby a frustrácie. Snažte sa ich pochopiť a pozrite sa na situáciu z tej lepšej stránky.

4. Pravidelne cvičte a relaxujte

Robte aktivity, ktoré pomáhajú eliminovať stres a vyrovnať sa s problémami lepšie. Je dokázané, že cvičenie zlepšuje náladu, tak prečo nezačať tam a cvičiť pravidelne? Ak budete mať chuť jesť, skúste zo seba stres dostať cvičením, trebárs klikami, drepmi či boxovaním. Takisto je dôležitý pravidelný relax. Ak budete denné 30 minút venovať uvoľneniu, tak si prečistíte myseľ a nabijete energiu. Základom je samozrejme kvalitný spánok, ktorý pomôže ovládať váš apetít.

5. Spájajte sa s inými ľuďmi

Sociálne aktivity a blízke vzťahy zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v tele človeka, ktorý žije s minimom stresu. A práve to nakoniec pomôže aj so stresovým jedením. Keď budete tráviť čas s pozitívnymi ľuďmi, ktorým na vás záleží, bude vás to chrániť od všetkých negatívnych aspektov stresu. Nie len, že sa budete cítiť vďaka interakcii s nimi lepšie, mali by vás aj oni v prípade potreby podržať.

6. Zdokonaľte sa v odolávaní

Ak na vás príde vlna hladu pri strese, človek len málokedy o tom začne rozmýšľať a koná automaticky. Ani sa nenazdáte a máte za sebou zjedenú celú zmrzlinu. Preto, ak na vás prídu chúťky, zastavte sa a skúste päť minút vydržať. Počas tejto doby si spomeňte na naše tipy, skúste ich aplikovať a opakujte to stále dokola. Časom sa zlepšíte, uvidíte zlepšenia a zvyknete si na to.

Letný režim, pôvodne z : 29.10.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist