Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 07. 08. 2020

Päť dôvodov, prečo jesť viac zeleru

ikonka
Už stáročia pred narodením Krista sa využíval zeler pre svoje zdraviu prospešné vlastnosti. V Európe sa však ako jedlo objavil až v 18. storočí. Väčšina z nás ho pozná ako prísadu do polievok, čo je však škoda.

Existujú totiž dobré dôvody na to, aby ste si ho dopriali aj mimo polievok vo väčšom množstve. Odhliadnuc od toho, že funguje ako dobre známe afrodiziakum, si dnes predstavíme päť dôvodov, prečo je táto zelenina taká dobrá.

1. Bojuje proti rakovine a migréne

Zeler obsahuje fytochemikálie, ktorá majú ochranný účinok v boji proti rakovine. Kumaríny sú podľa vedeckých štúdií schopné podporiť aktivitu bielych krviniek, vďaka čomu slúžia ako dobrá prevencia. Takisto prečisťujú cievny systém a pomáhajú odľahčiť účinky migrény.

2. Veľa živín a vlákniny, málo kalórií

Zeler je excelentnou voľbou, ak hľadáte vlákninu. Pre ľudí, ktorý majú potrebujú si na niečom pochrumkať, tak sa hodí, pretože na 100 gramov obsahuje len 19 kalórií. Obsahuje aj veľa vitamínu C, draslík, vitamín skupiny B, vápnik a kyselinu listovú. Všetko sú to látky spojené s pozitívnymi vplyvmi na organizmus.

3.Znižuje cholesterol a krvný tlak

Zeler obsahuje látku 3-n-Butylftalid, ktorá je spojená so znižovaním krvného tlaku. Ak by človek zjedol 4-6 zelerových stoniek denne, znížil by sa uňho tlak zhruba o 12-14 percent, kým cholesterol by klesol asi o 7 percent.

4. Pomáha pri artritíde, fibromyalgii a dne

Zeler pomáha uvoľniť bolesť pri artritíde, fibromyalgii a dne, čo dokazujú viaceré štúdie. V tomto ohľade sa ako efektívny zdá hlavne výťažok z zelerového semena (olej). Niektoré subjekty v štúdii Univerzity v Queenslande dokonca zaznamenali 100% redukciu bolesti.

5. Pomáha doplniť elektrolyty

Ak ste športovec a pri vašom výkone strácate potením veľa vody, pravdepodobne viete oceniť hodnotu nahradzovania vašich elektrolytov. Namiesto sladených nápojov s umelými ochucovadlami však skúste zeler, z ktorého si môžete urobiť aj šťavu. Tá sa dokáže chovať ako elektrolyt vďaka vysokému obsahu draslíka a sodíka.

Článok bol pôvodne vydaný 01.11.2013.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist