Keby si máte vybrať jeden cvik na nohy, je najpravdepodobnejšie, že to budú drepy. Stretávate sa s nimi už v detskom veku, kedy ich samozrejme vykonávate bez dodatočnej záťaže. Využívajú ich mladí aj starí, muži aj ženy a dajú sa využiť pri snahe nabrať hmotu i schudnúť.
Prečo sú drepy základom tréningu nôh?
Nie je cvik, ktorý zvýši silu vašich nôh lepšie ako staré dobré drepy. Okrem toho, že nimi môžete efektívne vybudovať silu a hmotu stehien, prepracujete aj lýtka a sedacie svaly. Silné nohy sa zídu nie len kulturistom, ale aj športovcom, ktorí budú skákať vyššie a bežať dlhšie.Aké výhody plynú z drepov pre zvyšok tela?
Aby to nebolo všetko len o nohách, poďme sa pozrieť na iné výhody drepov. V prvom rade treba zdôrazniť, že pomáhajú budovať aj iné svaly tela. Do práce sa totiž zapája aj stred tela a stabilizátory, ktoré sa starajú o to, aby ste pri nich nepadli. Veľkým plusom je však stimulácia hormónov, ktoré vytvárajú anabolické prostredie pre celé telo. Pomáhajú teda budovať aj hornú časť tela.Tí, ktorí chcú schudnúť, zase ocenia podporu pálenia tukov. Určite viete, že drepy sú náročným cvikom, a preto si vyžaduje aj veľa energie. Spáli teda viac kalórií, a preto je aj v alternatíve bez činiek využívaný aj v rôznych kardio tréningoch. Nepriamo tiež napomáha zrýchlením metabolizmu, o ktorý sa postarajú väčšie svaly. A stehná sú geneticky tie najväčšie.
Plusom je aj to, že je to cvik funkčný. To znamená, že uľahčuje aj aktivity v bežnom živote. Podporuje aj rozvoj koordinácie a pohyblivosti. Predchádza zraneniam, pretože posilňuje aj stabilizačné svaly, väzivá a spojivové tkanivá. Drepy aj stimulujú krvný tok a tým pomáhajú z tela dostávať rýchlejšie odpadové látky a na druhú stranu urýchľovať absorpciu potrebných živín.
Prevedenie drepov
Uchopíme veľkú činku, ktorá je položená na stojane. Tyč sa opiera za krkom o zadnú časť ramien a dlane rúk pri úchope smerujú vpred. Nohy a boky sú pod činkou, zhlboka sa nadýchneme a činku zoberieme zo stojanu. Urobíme dva-tri kroky vzad, aby sme mali priestor na prevedenie drepu. Špičky chodidiel smerujú mierne do strán. Vypneme hruď, vystrieme hlavu a zameriame sa zrakom na pevný bod, ktorý nám pomôže udržiavať rovnováhu (1). Nadýchneme sa a pomaly urobíme drep – pomaly si sadáme, kolena tlačíme od seba a mierne predkláňame trup. V spodnej polohe (2), kedy je horná časť nôh minimálne rovnobežná s podlahou, zastavíme a následne s výdychom vytlačíme činku hore, pričom kolená tlačíme k sebe.Okrem klasických drepov s činkou za krkom, poznáme aj mnohé alternatívy. Medzi najpoužívanejšie patria čelné drepy a hacken drepy. Tieto cviky, rovnako ako aj iné zamerané na nohy, nájdete v našej databáze cvikov – cviky na stehná.
Letný režim, pôvodne z 17.04.2014.
Čítať ďalší článok:
Profi kulturistika: Jay Cutler a tréning stehien a ramien Zdieľať na Facebooku