Podľa výskumu Zürišskej univerzity má smiech taký pozitívny vplyv na pacientov, ktorí trpia chronickými bolesťami, že by humorné „vsuvky“ mali byť vložené do ich liečby.
Vedci vychádzajú z experimentu, pri ktorom požiadali subjekty, aby umiestnili svoje ruky do ľadovej vody. Výsledkom bolo konštatovanie, že tí, čo sa smiali pri sledovaní komédií, vydržali mať ruky ponorené dlhšie ako tí, ktorí smiechom neoplývali. Faktom bolo, že ich tolerancia voči bolesti trvala až 20 minút po poslednom smiechu.
Experti veria, že srdečný smiech podporuje vylučovanie endorfínov, teda „hormónov šťastia“, ktoré dokážu uvoľniť napätie v celom tele. Inými slovami, smiech je zdravý pre myseľ i telo. Jeden háčik to však má – falošný smiech neúčinkuje.
„Humor môže byť využívaný špeciálne ako kognitívny technika, napríklad ako spôsob rozptýlenia, ktorým môžete kontrolovať bolesť a podporiť toleranciu voči nej,“ skonštatoval profesor Willibald Ruch. „Pacientom a ich kariéram tiež dokáže pomôcť lepšie sa vyrovnávať so stresom.“
Smiech je už roky považovaný za prirodzený prostriedok na úľavu a predošlé výskumy zo Spojených štátov amerických ukázali, že dokáže redukovať stres, redukovať riziko vysokého krvného tlaku, podporiť krvný tok, odvrátiť infarkt či podporiť náladu a imunitný systém.
Ak veríte v silu smiechu, nezabudnite si každý deň užívať vtipné situácie, príhody priateľov či si pozrieť v televízii sem-tam dobrú komédiu. Smejte sa spolu s rodinou, priateľmi a robte svet pozitívnejším i zdravším.
Letný režim, pôvodne z : 17.11.2013.
Čítať ďalší článok:
Úspech a lepší život: Prehľad článkov, ktoré vám pomôžu rásť (34. týždeň 2018) Zdieľať na Facebooku