SlovakFitness.sk

Zaujímavosti 26. 08. 2018

Mohol by byť smiech najlepším liekom proti bolesti?

ikonka
Poznáme mnoho tvrdení, ktoré pripisujú smiechu pozitívny vplyv na telo i dušu a teraz prichádza ďalšie priamo od vedcov. Tí švajčiarski minulý mesiac na kongrese v Taliansku vyhlásili, že smiech bojuje proti bolesti.

Podľa výskumu Zürišskej univerzity má smiech taký pozitívny vplyv na pacientov, ktorí trpia chronickými bolesťami, že by humorné „vsuvky“ mali byť vložené do ich liečby.

Vedci vychádzajú z experimentu, pri ktorom požiadali subjekty, aby umiestnili svoje ruky do ľadovej vody. Výsledkom bolo konštatovanie, že tí, čo sa smiali pri sledovaní komédií, vydržali mať ruky ponorené dlhšie ako tí, ktorí smiechom neoplývali. Faktom bolo, že ich tolerancia voči bolesti trvala až 20 minút po poslednom smiechu.

Experti veria, že srdečný smiech podporuje vylučovanie endorfínov, teda „hormónov šťastia“, ktoré dokážu uvoľniť napätie v celom tele. Inými slovami, smiech je zdravý pre myseľ i telo. Jeden háčik to však má – falošný smiech neúčinkuje.

„Humor môže byť využívaný špeciálne ako kognitívny technika, napríklad ako spôsob rozptýlenia, ktorým môžete kontrolovať bolesť a podporiť toleranciu voči nej,“ skonštatoval profesor Willibald Ruch. „Pacientom a ich kariéram tiež dokáže pomôcť lepšie sa vyrovnávať so stresom.“

Smiech je už roky považovaný za prirodzený prostriedok na úľavu a predošlé výskumy zo Spojených štátov amerických ukázali, že dokáže redukovať stres, redukovať riziko vysokého krvného tlaku, podporiť krvný tok, odvrátiť infarkt či podporiť náladu a imunitný systém.

Ak veríte v silu smiechu, nezabudnite si každý deň užívať vtipné situácie, príhody priateľov či si pozrieť v televízii sem-tam dobrú komédiu. Smejte sa spolu s rodinou, priateľmi a robte svet pozitívnejším i zdravším.

Článok bol pôvodne vydaný: 17.11.2013.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
robte-toto-aby-ste-schudli-efektivnejsie-radi-expertRobte toto, aby ste schudli efektívnejšie, radí expert ludia-ktori-jedavaju-viac-morskych-jedal-maju-viac-sexuĽudia, ktorí jedávajú viac morských jedál, majú viac sexuako-ovplyvnuju-zapaly-rast-svalovAko ovplyvňujú zápaly rast svalov?pozitivne-veci-ktore-prinesie-vasmu-telu-uz-len-jeden-treningPozitívne veci, ktoré prinesie vášmu telu už len jeden tréningako-si-prirodzene-zrychlit-metabolizmusAko si prirodzene zrýchliť metabolizmus?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist