Mnoho ľudí sa pýta, ktorý z nich si majú vybrať. Väčšina sa uspokojí so srvátkovým proteínom, ktorý užívajú ráno a po tréningu. Niektorí si zakúpia aj pomalší kazeínový doplnok, ktorý sa užíva pred spaním.
Vráťme sa však k tomu srvátkovému proteínu. Pravdepodobne aj viete charakterizovať o čo ide. No, viete aj, čo je hydrolyzovaný proteín? Viete, aký je medzi týmito dvoma rozdiel?
Hydrolyzovaný proteín sa označuje za pokročilejšiu verziu srvátkového proteínu, pretože sa vyrába hydrolýzou, pri ktorej dochádza k umelému pretráveniu srvátky, čím sa zlepšuje jej syntéza v tele. Tieto produkty sú výrazne drahšie, ale stojí ten príplatok za to? V skratke – nie.
Trávia sa hydrolyzované skutočne proteíny rýchlejsie?
Srvátka je rýchly zdroj bielkovín, čo znamená, že sa rýchlo trávia a absorbujú a ich aminokyseliny sa rýchlejšie dostávajú cez krv do svalov. Hydrolyzované proteíny stavajú na tvrdení, že sa tento proces ešte urýchli, a tak telo dostane skôr to, čo po tréningu potrebuje.Štúdia Reneho Koopmana a jeho kolegov preukázala, že srvátkové proteíny sa skutočne trávia skôr ako kazeínové a popritom takisto odhalila, že rozdiel medzi hydrolyzovanými a nedotknutými srvátkovými proteínmi bol zanedbateľný.
O tom, že hydrolyzované proteíny nie sú automaticky lepšie ako tie bežné, svedčí aj fakt, že proces hydrolýzy nezvyšuje schopnosť produktu lepšie stimulovať proteínovú syntézu. Ďalší vedci, Tang a Pennings, poukázali v tomto ohľade na to, že srvátka je dvakrát taká dobrá ako kazeín, avšak bez ohľadu na to, či ide o hydrolyzovanú alebo nedotknutú verziu.
Srvátka je sama osebe dosť rýchly bielkoviny a prínos hydrolýzy je minimálny. Stojí teda za to priplatiť si aj 30% navyše, ak za to nebude ani ďaleka primeraný výsledok?
Letný režim, pôvodne z 22.01.2014.
Čítať ďalší článok:
Päť vecí, ktoré by ste nemali jedávať Zdieľať na Facebooku