Výživa

Päť vecí, ktoré by ste nemali jedávať

Autor: Peťo  /   11. augusta 2020
Päť vecí, ktoré by ste nemali jedávať
Dobre viete, že by sme mali obmedziť nezdravé jedlá, ak chcete byť zdraví. Máte aj dobrú predstavu o tom, ktoré pokrmy by ste mali obmedziť. Odborníčka na výživu, Stephanie Middlebergová, však prináša prehľad jedál, ktorým by ste sa mali vyhnúť vždy.

UMELÉ SLADIDLÁ
Ako prvé sú to umelé sladidlá. Cukor je v malom množstve v poriadku, ale ak prijmete príliš veľa umelých sladidiel, prichádza problém. Takéto sladidlá sú sladšie ako cukor a dokážu oklamať vaše chuťové poháriky natoľko, že začnete túžiť po sladkých jedlách. Výsledkom toho je, že zjete viac nezdravých jedál. Na druhú stranu, keď ich nebudete jesť, nebudete mať pocity hladu a pocítite väčší prísun energie.

MARGARÍN
Veľa ľudí si myslí, že margarín je zdravou alternatívou k maslu. Faktom však je, že obsahuje mnoho trans tukov, ktoré zvyšujú váš cholesterol. Tiež obsahujú veľa ingrediencií oproti dvom či trom, ktoré má maslo. Kalorický profil je porovnateľný, no máme tendenciu zjesť ho viacej, pretože si myslíme, že je zdravší. Lepšou alternatívou je používanie masla v menšom množstve alebo olivového oleja.

SÓJOVÉ BIELKOVINOVÉ IZOLÁTY
Nie všetka sója je zlá, ale izoláty (spracované formy sóje) pripomínajú estrogén a niektoré výskumy ukazujú, že tak môžu zvýšiť riziko rakoviny a neplodnosti u žien. Ak sa chcete vydať vegetariánskou cestou, čerpajte bielkoviny z iných zdrojov (brokolica, strukoviny, orechy, semená). Dobré druhy sójových výrobkov sú tofu, tempeh či natto.

Pozri aj: Sója – prospešná i škodlivá

DIÉTNE JEDLÁ
Nanešťastie, jedlá, ktoré majú nálepku „diétne“ alebo „nízkotučné“ nie sú vo väčšine prípadov aj nízkokalorické. Diétne tyčinky a nízkotučné produkty obsahujú zvyčajne veľa cukru, soli a nezdravých látok, ktoré sa zaisťujú o to, aby dobre chutili. Čo je však horšie, človek má tendenciu takýchto produktov skonzumovať viac, pretože neuspokojujú chuť a človek si myslí, že je v poriadku ich jesť viac, keďže sú „zdravé“.

MRAZENÉ POLOTOVARY
Ide o pohodlné jedlá, keďže si ich môžete pripraviť veľmi jednoducho a rýchlo. Sú však priveľmi spracované a naplnené tukmi a soľami. Namiesto toho, aby ste sa vybrali cestou mrazených polotovarov, radšej si pripravte jedno veľké jedlo, naporciujte si ho a zamrazte porcie sami. Mrazené ovocie či zelenina z obchodov až zlom nie sú, pokiaľ do nich nie sú pridané nadbytočné omáčky alebo soli.

Pozri aj: Mrazená zelenina je zdravšia, ako si možno myslíte

zdroj: Cosmopolitan

Letný režim, pôvodne z 25.03.2014.