Zaujímavosti

Káva nedehydruje a prináša mnoho prospešných účinkov

15. februára 2014
Káva nedehydruje a prináša mnoho prospešných účinkov
Káva v sebe prináša niekoľko výhod pre jej konzumentov, no dlho bolo zaužívané, že jednou z jej nevýhod je podporovanie dehydratácie tela. Tí, čo kávu majú radi, si však teraz môžu dať jej dúšok a potešiť sa novým zistením.

Dlhé roky sa tvrdilo, že najobľúbenejší zdroj kofeínu je nepriateľom tých ľudí, ktorí chcú zostať dobre hydratovaní. Nová štúdia však ukazuje, že káva vôbec nedehydruje.

„Napriek nedostatku vedeckých dôkazov bolo bežným tvrdením, že konzumácia kávy vedie k dehydratácii a malo by sa jej vyhýbať alebo jej príjem obmedziť, aby sme udržali zdravý balans tekutín,“ konštatuje Sophie Kuller, vedúca autorka výskumu.

Výskumníci z Birminghamskej univerzity študovali vplyv primeraného príjmu kávy a porovnávali ho s rovnakým príjmom vody u 50 účastníkov experimentu, z ktorých všetci boli muži.

Experiment bol rozdelený na dve časti, pričom v prvej subjekty vypili štyri šálky kávy alebo vody tri dni v rade. V druhej fáze sa nápoje vymenili a takisto príjem trval tri dni v rade. Obe fázy oddeľovalo desať dní.

Vedci monitorovali telesné hmotnosť subjektov ako aj obsah vody, krvi a moču. Výsledkom analýzy bol záver, že káva nie je vôbec spojená s procesom dehydratácie. Prišlo sa aj na to, že ak potrebujete napĺňať denný príjem tekutín, môžete doňho započítať aj kávu.

Prospešné účinky kávy

Káva bola už predmetom rôznych iných štúdií, ktoré potvrdili jej prospešné účinky. Najviac dominuje fakt, že vám dodáva energiu, zlepšuje mnohé funkcie mozgu a napomáha spaľovať tuky. Ak radi cvičíte, možno ste už zistili, že kofeín pred tréningom zvýši vyššiu výkonnosť.

Okrem toho káva obsahuje mnoho antioxidantov a významné živiny ako riboflavín, vitamín B5, mangán, draslík, magnézium či niacín. Znižuje riziko cukrovky, rakoviny a pravdepodobnosť Alzheimerovej, Parkinsonovej choroby či demencie. Chráni pečeň, bojuje s depresiou a znižuje riziko mŕtvice.

Súvisiace články:
Sedem dôvodov, prečo je káva prospešná
Bojíte sa porážky? Pite zelený čaj alebo kávu