Výživa

Biele zemiaky alebo sladké?

18. augusta 2020
Biele zemiaky alebo sladké?
Zemiaky sú na Slovensku veľmi bežnou potravinou. Konzumujeme žlté, biele a ružové, no len veľmi málo počuť o sladkých zemiakoch. Napriek tomu, že pochádzajú z Južnej Ameriky a môžu sa zdať byť exotické, dostať ich kúpiť aj u nás.

Sladké zemiaky majú oproti bežným zemiakom výrazne sladšiu chuť a líšia sa aj tvarom – ide o podlhovastejšie hľuzy. Existujú dva druhy sladkých zemiakov – červené alebo biele. Ide o zdravú zeleninu, ktorá sa dá pripravovať rôzne, ako príloha i hlavné jedlo.

V tomto článku si sladké zemiaky porovnáme s bielymi v súvislosti s posilňovaním. Obe zeleniny sú vhodné pre fitness nadšencov, ale ktorá alternatíva je lepšia? Prečo kulturisti vo svojich jedálničkoch uprednostňujú sladké? Je to len kvôli chuti?

Samozrejme, že nie. Kulturisti ich konzumujú radšej, pretože majú oproti bielym zemiakom o čosi nižší glykemický index, a tak obsahujú pomalšie sacharidy a tak sa nestarajú až o takú veľkú inzulínovú odozvu. Tá je síce po tréningu vítaná, no v ostatných obdobiach dňa sa jej snažia vyhnúť. Preto u nich vyhrávajú sladké zemiaky, ktoré ich potešia aj sladšou chuťou, čo môže byť veľkou výhodou hlavne v diéte.

Z nutričného hľadiska sú si oba druhy veľmi podobné. Významná zmena v prospech bielych zemiakov je len v obsahu cukrov, ktorých má o päť gramov menej pri 100g porcii. Množstvo bielkovín je takmer identické, no pri pohľade na sacharidy a vlákninu sú na tom o čosi lepšie sladké zemiaky. Tie majú aj o trochu menej kalórií.

Biele zemiaky - nutričné hodnoty

3 g
Tuky
0 g

Ak by sme teda mali vybrať víťaza v súboji medzi bielymi a sladkými zemiakmi, tak vyhrávajú tie sladké. A to nie len v oblasti kulturistiky, ale aj zdravého životného štýlu. Obsahujú totiž aj viac vitamínov, niektorých minerálov a vlákniny.

Letný režim, pôvodne z 02.05.2014.