Paprika má svoje korene v Južnej a Strednej Amerike a do Európy ju doniesli moreplavci v ére Krištofa Kolumba. Rýchlo si našla svoju obľubu a postupne sa rozšírila aj k nám, či na územie Afriky, Blízkeho východu a Ázie. Niektoré kultivary sa používajú na korenie, iné na konzumáciu aj v surovom stave. A práve o nich bude reč.
Výživové hodnoty papriky
U nás najrozšírenejšie druhy, paprika zelená a paprika červená, majú rovnaký obsah bielkovín – skromný gram na 100 gramov. V energetickej hodnote, počtu sacharidov a tukov sa líšia. Červená má 29 kalórií, 5,2 g sacharidov a 0,5 g tuku. Zelená má 15 kalórií, 2,6 g sacharidov a 0,3 g tuku.Hoci za bohatý zdroj vitamínu C sa považuje citrón, paprika ho obsahuje výrazne viac. Červená dokonca až desaťkrát viac! Okrem toho v nej vo všeobecnosti nájdeme vitamíny B1, B2, B6, E, betakarotén (zelená ho obsahuje podstatne menej), lykopén a flavonoidy. Z minerálov obsahuje cenné množstva draslíka, magnézia, mangánu a medi.
Prospešné vlastnosti papriky
Vďaka vysokému obsahu vitamínu C je paprika vhodná zbraň na posilnenie imunity. Pôsobí antibakteriálne a neutralizuje voľné radikály, vďaka čomu znižuje riziko rakoviny pľúc, hrdla, úst, žalúdka či hrubého čreva. Zlepšuje náladu a funguje aj ako dobrá prevencia pred nachladnutím a chrípkou.Flavonoidy majú pozitívny vplyv na srdcovocievne zdravie. Kapsaicín, ktorý môže za štipľavosť papriky, zase pozitívne vplýva na činnosť tráviacej sústavy. Betakarotén má pozitívny vplyv na pokožku (bráni ju aj proti škodlivým vplyvom slnka) a obmedzuje proces starnutia. Ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, privítajú schopnosť podporiť metabolizmus a spaľovať podkožný tuk.
Pozor na nadmernú konzumáciu!
Ani s paprikou to však netreba preháňať. Obsahuje totiž látky, ktorí znižujú zrážanlivosť krvi, a tak môže spomaľovať hojenie rád, dráždiť žalúdočnú sliznicu, či dokonca spôsobiť krvácanie z nosa. Nadmerná konzumácia ma negatívny vplyv aj na pečeň.
Máte chuť na papriku? Skúste tento recept:
Hovädzie mäso s papričkami a hríbmi?
Letný režim, pôvodne z 09.05.2014.
Čítať ďalší článok:
Sedem dôvodov, prečo cvičiť s kettlebell Zdieľať na Facebooku