InstagramFacebookYoutube
Výživa

Potrebujete v práci energiu? Nabuďte sa bez kofeínu

19. júla 2022
Potrebujete v práci energiu? Nabuďte sa bez kofeínu
Ste v práci, obedná prestávka je už za vami a prichádza čas, kedy príde k tradičnej poludňajšej únave. Posledné hodiny v práci sa však nemusíte pretrápiť. Doplňte si energiu bez toho, aby ste prijímali kofeín!

Väčšina ľudí nevydrží koncentrovane a plnohodnotne pracovať počas celých ôsmich hodín v práci. Môžu sa to stravovacie návyky, nedostatočná kvalita spánku a hlavne prirodzený biologický, tzv. cirkadiánny rytmus.

Najlepšie je pripraviť sa na únavu včas, ale nič nie je stratené, ani keď ju už pociťujete. Namiesto potravín s obsahom rýchlo stráviteľného cukru však siahnite po lepších alternatívach, ktoré vás zbavia únavy a nasýtia na hodiny.

Článok pokračuje pod reklamou


Nízkotučné mliečne výrobky

Laktóza v nízkotučných mliečnych výrobkoch vám dodá okamžitú dávku energie, kým vysoký obsah proteínov predchádza pocitom hladu. Jeden jogurt na raňajky v ovsených vločkách zlepší stav vášho trávenia i imunity. Pravidelné konzumácia tiež posilní kosti.

Vlašské orechy a mandle

Dajte si asi 20 mandlí hneď ráno a pomôžete tým stabilizovať úroveň cukru v krvi pre zvyšok dňa. Pre lepšiu náladu a činnosť mozgu si zase doprajte aspoň 12 vlašských orechov. Pomôže vám to vydržať dlhšie v stredu a vaša výkonnosť bude tiež väčšia.

Varené vajce na tvrdo

Iba jedno vajce uvarené na tvrdo dokáže zbaviť hladu na niekoľko hodín, pričom prijmete len asi 80 kalórií. Čo je však ešte lepšie, obsahuje veľa bielkovín a málo sacharidov, čo vedie k pozvoľnému uvoľňovaniu energie. Jeho príprava pritom netrvá dlho.

Čučoriedky

Energiu vám dodajú aj čučoriedky, ktoré tiež zvýšia vašu koncentráciu pre zvyšok pracovného popoludnia. Navyše majú aj vplyv na pozornosť a pamäť, pretože pomáhajú vytvárať nové mozgové bunky. Postačí, keď popoludňajšiu kávu vymeníte za pohár čučoriedkového džúsu a výsledky sa dostavia.

Citrusové plody

Ak už to za pracovným stolom nemôžete vydržať, privoňajte si k pomaranču alebo inému citrusovému plodu Tie pomáhajú zvyšovať pozornosť a ak ich zjete, dodajú vášmu telo do 30 minúta dávku energie, ktorá výdrží dlhšie ako energia zo sladkostí. Grepefruit pred jedlom navyše pomáha páliť tuky.

Horká čokoláda

To najlepšie na koniec. Stará dobrá a chutná tmavá, resp. horká čokoláda vám dokáže vyplaviť do tela endorfíny, ktoré vám zlepšia náladu a zbavia vás stresu. Čokoládou je ovplyvnený aj serotonín, ktorý má vplyv na upokojenie človeka. Navyše, zvýši aj vašu výkonnosť. Len to s ňou nepreháňajte – postačia dve-tri kocky.

Energiu vám dodajú aj iné potraviny, ako: mrkva, avokádo, kokosové mlieko, ananás, jahody, uhorky, kyslá kapusta, jablko, paprika, humus, zeleninová polievka, tekvicové semiačka, melón, zeler či bylinkový kokteil.

Letný režim, pôvodne z 11.07.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist