InstagramFacebookYoutube
Motivácia

Prekonajte bežné bariéry a začnite cvičiť!

07. augusta 2022
Prekonajte bežné bariéry a začnite cvičiť!
Výhod pravidelného cvičenia je veľa. Nie vždy je však ľahké ho dodržiavať, či už pre únavu, nedostatok času alebo nízku sebadôveru. Tých bariér je viac a my sme sa pozreli na desať najčastejších, pričom sme sa aj zamysleli nad taktikami, ktoré ti ich pomôžu prekonať.

1. Nemám dosť času na cvičenie - niekedy sa zdá byť problémom pri cvičení nedostatok času. Ak nemáš čas na hodinový tréning, rozkúskuj si ho na viac menších tréningov v priebehu dňa. Ďalšou možnosťou je vstať o polhodinu skoršie aspoň dvakrát do týždňa a cvičiť hneď ráno. A ak sa dá, vyhni sa šoférovaniu a radšej choď pešo či na bicykli.

2. Som po práci príliš unavený, aby som ešte cvičil - bez cvičenia tú energiu naspäť nezískaš. Je to ako začarovaný kruh. Ak ti to náročnosť práce neumožní, vstaň skôr a trénuj pred ňou. Alebo si pred odchodom do práce prichystaj na viditeľné miesto tréningový úbor, fľašu s vodou a motivačné video, aby si to uvidel hneď ako prídeš domov. A tiež nezabudni na kvalitný spánok, aby si na druhý deň zvládal prácu i cvičenie.

Článok pokračuje pod reklamou


3. Nechce sa mi cvičiť - ak pri pomyslení na ranný beh pocítiš únavu, snaž sa zamyslieť, či más stanovené realistické očakávania. Ak je tvoja latka vysoko, rýchlo ťa to omrzí. Začni zľahka, hoc aj prechádzkami. Vydrž a časom si zvykneš. Ak si dáš záväzky cvičiť, radšej ich urob verejne a požiadaj o podporu rodiny. A cvič vtedy, kedy máš najviac energie.

4. Cvičenie mi pripadá príliš nudné - je prirodzené, že sa ti niekoľko opakovaní a niekoľko sérii niekoľkých cvikov opakovaných na pravidelnej bez zdá nudné. Ale cvičenie také byť nemusí. Vyber si aktivity, ktoré si užívaš, obmieňaj cviky v programe, cvič s priateľmi alebo sa uč nové veci.

5. Nie som športový typ - to, že má niektorí športovec talent pre svoj šport neznamená, že keď ho ty nemáš, nemôžeš cvičiť. Nemusíš vedieť hrať futbal, tenis ani hokej, aby si mohol cvičiť. Cvič jednoducho a postupne zvyšuj náročnosť. Ak máš problém, začni s priateľmi a zabudni na porovnávanie sa s inými ľuďmi.

6. Som príliš hanblivý - mnoho ľudí sa hanbí za to ako vyzerá, ale neraď sa medzi nich ty! Pripomeň si radšej, akú láskavosť robíš pre svoje kardiovaskulárne zdravie alebo sa zameraj na to, ako dobre sa cítiť po tréningu. Ak nerád cvičíš medzi ľuďmi, skús to najskôr sám doma a keď budeš dostatočne sebavedomý, hor sa do posilky!

7. Skúsil som cvičiť predtým a zlyhal som - nevzdávaj sa. Mnoho pozitív cvičenia nie je vidno v zrkadle ani na váhe. A namiesto toho, aby si sa do toho nepustil, pretože si minule zlyhal trebárs v naberaní svalov, radšej si zhodnoť predošlé programy a pouč sa z chýb. A nezabúdaj na reálne ciele. Ak očakávaš nereálne veci, nedosiahneš ich.

8. Posilňovňa je na mňa príliš drahá - nepotrebuješ členstvo vo fitku, aby si mohol aplikovať dobrý tréning. Posilňuj v domácom prostredí s váhou vlastného tela, alebo si kúp jednoručky, prípadne aj veľkú činku s lavičkou. A cvičiť sa dá dobre aj s gumovými expandermi. A kardio? Pusti si cez internet video a nechaj sa inšpirovať. Prípadne chod von na prechádzku alebo vyskúšaj beh pod holým nebom.

9. Bojím sa, že sa zraním - zraneniam sa dá vyhnúť rozumným prístupom k tréningu. Netreba to preháňať a začať zvoľna. Ako tvoje schopnosti budú rásť, zvyšuj postupne záťaž. A ak sa bojíš púšťať do toho sám, zaisti si pomohol profesionála, ktorý ťa bude v začiatkoch učiť, usmerňovať a kontrolovať. Ak si mal predtým zranenie, konzultuj cvičenie s doktorom.

10. Rodina nepodporuje moju snahu - pripomeň svojim blízkym výhody pravidelného cvičenia a tiež ich doňho zapoj. Zabav sa s deťmi športovými aktivitami na čerstvom vzduchu, zajazdíte si spolu na bicykloch. Utužíte si vzťahy a urobíte aj niečo pre svoje zdravie.

Koniec výhovorkám a šup šup cvičiť!

Letný režim, pôvodne z 21.07.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist