InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Fit v akomkoľvek veku III. - 40. roky ženy

Autorka: Lucka  /   05. augusta 2023
Fit v akomkoľvek veku III. - 40. roky ženy
Chcete zostať mladá, zdravá a v skvelej kondícii? Prinášame vám tretiu časť seriálu, v ktorom vám poskytneme tipy na to, aby ste sa udržovali fit v každom veku. V tejto časti sa zameriame na 40. roky života ženy.

Deti už vyrástli, končia školy alebo už pracujú. Vy ste sa už v živote usadili, máte svoju prácu a čoraz viac voľného času. A preto to z tohto obdobia robí to pravé obdobie pre tréningy. Dajte sa do lepšej formy ako sú v tomto veku vaše susedy a kamarátky.

Tréning

Ženy staršia ako 40 rokov by si mali pridať jeden deň posilňovania navyše a trénovať s odporom tri až štyri dni do týždňa. Môžete k nim zahrnúť aj jogu či pilates, ktoré zlepšia vašu pružnosť. A práve to je tiež dôležité, pretože tú s pokročilejším vekom strácate. Štúdie však ukazujú, že s týmto môžete úspešne bojovať strečingom. Ten navyše zlepší prúdenie krvi, čo zníži riziko srdcových ochorení.

Článok pokračuje pod reklamou


U žien v 40. rokoch sa opäť môže spomaliť metabolizmus, ale pravidelným a poctivým cvičením si ho môžete udržať na prijateľnej úrovni. Jednoducho, ak sa budete udržiavať vo forme, vyrovnáte sa v tomto ohľade aj mladším ženám. Čím viac svalovej hmoty budete mať, tým budete mať metabolizmus rýchlejší.

Ženám, ktoré majú stále nedostatok času, sa môžu zapáčiť intenzívne kruhové tréningy, pri ktorých robíte jeden viackĺbový cvik 30 sekúnd a potom prejdete na ďalší. Takto môžete po sebe urobiť drepy, tlaky nad hlavou, kľuky, zhyby a iné cviky. Zasiahnete všetky svalové skupiny a efektívne spálite kalórie.

V období blížiacom sa menopauze, počas nej a po nej dochádza k poklesu úrovne estrogénu, čo spôsobí, že sa vám na brušku ukladajú tuky ľahšie. Sú bližšie k srdcu a tým zvyšujú riziko problémov so srdcom. To zvyšuje dôležitosť aeróbneho kardio tréningu, ktoré by ste mali robiť tri až päťkrát týždenne 45 až 60 minút v miernom tempe. Občas môžete veci spestriť vysoko intenzívnym intervalovým tréningom.

Výživa

Hydratácia je dôležitá v každom veku, ale aj riziko dehydratácie rastie s pribúdajúcimi rokmi. Samozrejmosťou by malo byť pitie vody pred, počas i po tréningu. odporúča sa pridávať aj elektrolyty, a to hlavne, ak je vonku teplo.

V strave sa v tomto období kladie väčší dôraz na príjem draslíka a minimálne by ste mali skonzumovať 25 gramov vlákniny denne. Nájdete ju v ovocí, strukovinách, listovej zelenine alebo celozrnných produktoch. To vás zasýti a pomôže vášmu tráveniu.

Regenerácia

Čím sme staršie, tým potrebujeme viac času na regeneráciu, pretože mäkké väzivá strácajú zo svojej rozpustnosti, vďaka čomu sa svaly stávajú tuhšie a napätejšie, čo bez opatrnosti môže viesť k zraneniu. Po intenzívnom tréningu by ženy v tomto období mali mať voľno alebo len ľahšie aktivity nasledujúce dva až tri dni. Takisto by nemali robiť po sebe dva tréningy, v ktorých zaťažujú nárazmi kĺby. Takisto pozor pri zraneniach. Ženy v druhej polovici 40. rokov sa totiž zotavujú o 15 až 18 percent pomalšie, ako ženy v tridsiatke.

V poslednej časti si napíšeme o tom, ako zostať fit po päťdesiatke.

Predošlá časť: Fit v akomkoľvek veku II. - 30. roky ženy

zdroj: oxygen

Letný režim, pôvodne z 29.11.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist