Tím vedený profesorom Charlesom Hillmanom z Illinoiskej univerzity sa zameral na odporúčania amerického Ministerstva zdravotníctva, ktoré rodičom radia, aby ich deti vo veku 6-17 rokov mali aspoň hodinu fyzickej aktivity denne.
Štúdia nakoniec ukázala, že tieto odporúčania sú opodstatnené, ale ne len z hľadiska fyzického zdravia. Je pravdou, že pomáha budovať zdravé kosti, svaly, pomáha kontrolovať hmotnosť, zlepšuje úroveň cholesterolu a krvného tlaku a tým dáva aj základy pre lepšie zdravie v budúcnosti.
Objavom však je, že veľkým plusom je takáto aktivita aj pre funkcie mozgu. Už v roku 2012 ukázala jedna štúdia, že deti s poruchou pozornosti a sústredenia si môžu zlepšiť učebné výsledky len vďaka 20 minútam každodennej fyzickej aktivity. Teraz však vedci prišli na to, že aj bežné deti si takýmto spôsobom zlepšia kognitívne funkcie.
Profesor Hillman a jeho kolegovia zistili, že hodina fyzickej aktivity denne pozitívne vplýva na pozornosť detí, znižovanie rozptyľovania a schopnosť rýchlejšie prepínať medzi kognitívnymi úlohami. Deti zapojené do programu, mali lepšie výsledky, ako tie, ktoré v ňom neboli.
Výskum zahŕňal 221 detí vo veku 7 až 9 rokov, ktoré boli pod programom deväť mesiacov. Polovica z nich bola kontrolná skupina, druhá každý deň po škole venovala miestnej až intenzívnej fyzickej námahe 60 minút. Na konci obdobia obe skupiny podstúpili testy.
Profesor Hillman si však myslí, že hoci vplyv na to má aj samotná fyzická aktivita, z časti za pokroky u detí môžu aj sociálne interakcie, ktoré medzi nimi prebiehajú, keď sa takýmto aktivitám po škole venujú. Nájdu si pri nich aj nových priateľov a dobre sa zabavia.
Čítať ďalší článok:
Recenzia knihy Total Recall od Arnolda Schwarzeneggera Zdieľať na Facebooku