Ľudia v priebehu svojho života robia mnoho vecí, ktorými si vedome alebo nevedome škodia. Platí to aj v prípade motivácie, ktorá je hnacím motorom vašich úspechov. Dennodenne sa dopúšťate vecí, ktoré motiváciu zabíjajú. O čo ide?
1. Netrpezlivosť
Niektorí ľudia sú netrpezliví a chcú mať všetko hneď. Ak vás však riadi netrpezlivosť, tak čoskoro vyhoríte. Žiaden úspech sa nestal zo dňa na deň. Uvedomte to a buďte pri dosahovaní svojich cieľov trpezliví. Neprídete tým o pocit urgencie niečo dokázať rýchlo. Prídete však o rozptýlenie, ktoré negatívne vplýva na vašu náladu, prácu a nakoniec i motiváciu. Všetko si naplánujte, verte v proces, sústreďte sa na aktuálnu úlohu a nezabúdajte odpočívať.
2. Pasivita
Čím dlhšie budete nečinní, tým ťažšie sa premôžete niečo urobiť. Je pohodlné ležať v posteli a predstavovať si nové nápady a projekty, ale keď ich nezačnete aj realizovať, tak stratíte motiváciu ich niekedy urobiť. Pasivitu napravíte jednoducho – aktivitou. Ak niečo začnete, neprestávajte. Keď začnete aj niečím malým, je šanca, že vás to naštartuje.
3. Nevďačnosť
Keď ste za niečo vďační, otvárate dvere k naplňujúcemu životu. Naučte sa vnímať to, že môžete niečo robiť tak, že niektorí ľudia toľko šťastia nemajú. Oceňujte to a buďte vďační, že vy tú možnosť máte. Mnoho ľudí úspešne praktizuje to, že si každé ráno napíše zoznam vecí, za ktoré sú vďační. Do vášho života to privedie nové svetlo.
4. Závisť
Keď vás ovládne závisť, zabudnete na to, čo všetko máte, za čo všetko môžete byť vďační. Prípadne to vnímate ako menejcenné či necenné. Klasický príklad so zelenou trávou – zdá sa vám, že na druhej strane je tráva zelenšia, no keď opustíte tu svoju stranu, tak zistíte, že zelenšia bola tá vaša. Vrátite sa a opakuje sa to odznova. V čom je pointa? Všetko záleží na tom, ako to vnímate vy samotní. Vy určujete, ktorá tráva je zelenšia. Nezáviďte ľuďom ich vzdelanie, postavenie, bohatstvo... Jediný život, ktorý má pre vás cenu, je ten váš. Závisť spôsobuje nešťastie a stratu motivácie. Nerobte so seba obeť! Sústreďte sa na svoju prácu, na svoje zdokonaľovanie, neporovnávajte sa a nesledujte sociálne siete.
5. Strata zmyslu
Ak cítite, že to, čo robíte, nemá žiaden zmysel, len ťažko sa budete motivovať k práci. Ak nemáte zmysel, cítite sa stratení. Keď ste nemotivovaní a cítite sa stratení, tak čelíte stagnácii a posadne vás existenčná kríza. Problémom sú aj vysoké očakávania. V minulosti zvykli byť ľudia hrdí na svoju prácu aj keď boli len robotníkmi. Uvedomte si, že to, čo robíte má nejaký zmysel. Ak cvičíte, má to zmysel pre vaše zdravie. Ak pracujete vo fabrike, pomáhate tvoriť niečo, za čo budú vďační iní ľudia.
6. Príliš veľa povinností
Niekedy zažijete dni, kedy máte toľko povinností, že si myslíte, že ich nemôžete zvládnuť. Práve v tie dni ste nemotivovaní a riziko, že neurobíte pokrok, stúpa. Najlepšie, ako zabrániť takémuto stavu, je lepšie plánovať svoje úlohy. Plánujte reálne a nenakladajte si toho veľa. Snažte sa veci zjednodušovať a nepodstatné úlohy minimalizujte.
7. Pohodlnosť
Človek, ktorý má toho málo, je človek, u ktorého je motivácia niečo dosiahnuť vyššia. Nežije totiž v takom pohodlí a jeho cieľom je žiť lepšie. Ak však žijete dobre a zmierite sa s pohodlnosťou, motivujete sa nedostatočne. V skutočnosti sa však musíte tlačiť vyššie a vyššie. Ak to neodkážete sami, potrebujete niekoho, kto vás bude tlačiť. Takisto sa musíme zmieriť s tým, že to niekedy bude aj bolieť. Je normálne, že sa vám niečo nechce robiť. Úspešní ľudia to zažívajú takisto. Rozdielom však je, že to urobia aj tak.
Letný režim, pôvodne z 29.03.2015.
Čítať ďalší článok:
Tréning na veslovacom trenažéri, ktorým spálite množstvo kalórií Zdieľať na Facebooku