InstagramFacebookYoutube
Tréning

Ako sa stať lepším cyklistom a dostať sa do formy

27. júla 2023
Ako sa stať lepším cyklistom a dostať sa do formy
Jar je obdobie, kedy sa začína viac chodiť do prírody. Viac ľudí beháva a viac nadšencov vyťahuje von svoje bicykle. A hlavne pre vášnivých cyklistov je určený tento článok. Poučiť sa z neho môžu aj tí, ktorí jednoducho chcú bicyklovať efektívnejšie.

Bicyklovanie je totiž aj pre bežných ľudí jednoduchým a výborným spôsobom tréning, ktorý v sebe spája silu, výbušnosť a vytrvalosť. A ak je aj zlé počasie, dá sa ľahko nahradiť cvičením na stacionárnom bicykli v posilňovni či doma.

Keď však budete neustále prechádzať rovnakú trasu a v rovnakom tempe, tak sa efektivita tohto cvičenie zníži a i vám to začne byť trochu monotónne. Preto je dobre veci trochu premiešať, bicyklovanie spestriť a udržať jeho vplyv pre vašu kondíciu.

Článok pokračuje pod reklamou


Môžete to urobiť tým, že budete cez týždeň aspoň raz venovať pozornosť každému z týchto troch tréningov. V ideálnom prípade sa medzi nimi hodí deň voľna.

1. Tréning na vytrvalosť - v závislosti od vašej kondičnej úrovne to predstavuje bicyklovanie dlhšie ako 30 minút. Počas tejto doby však musíte šliapať na pedáloch nepretržite. Udržujte si tempo, s ktorým danú dobu vydržíte a hneď sa nevyčerpáte. Čím dlhšie jazdy sú, tým lepšie je ich absolvovať vonku na skutočnom bicykli.

2. Tréning na rýchlosť - tieto tréningy trvajú obvykle menej ako 30 minút a šliapete pri nich tiež neustále vo vyššom tempe ako pri tréningu na vytrvalosť. Ak pri prvom type tréningu viete absolvovať 60 a viac minút, pri tomto zvoľte intenzitu, ktorá vám umožní 30 minúť. Ak pri vytrvalostnom tréningu zvládnete len 30 minút, tak pri tomto skúste aspoň 15. Časom to zlepší vašu rýchlosť pre dlhšie jazdy, pri ktorých sa tak skoro neunavíte.

3. Tréning na výbušnosť - výbušnosť a silu zlepšíte krátkymi šprintmi. Keďže v prírode môžete ľahko naraziť na prekážky, najlepšou alternatívou je v tomto smere stacionárny bicykel. Pointou je bicyklovať čo najrýchlejšie 30 sekúnd a potom minút až minútu a pol oddychovať pasívne alebo jazdou s veľmi ľahkou intenzitou. Zopakujte niekoľkokrát a čím budete pokročilejší, tým intervaly naťahujte.

Letný režim, pôvodne z 02.04.2015.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist