InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Aké nezdravé sú vaše digitálne návyky?

27. septembra 2015
Aké nezdravé sú vaše digitálne návyky?
To, že ste neustále pripojení na internet, robí váš život lepší alebo len zaneprázdnenejší? Ako vplývajú vaše digitálne návyky na vaše fyzické a mentálne zdravie? Ľudia z Happify sa na to pozreli a prišli s odpoveďami.

Ako to vnímajú ľudia?

Až 90% užívateľov internetu tvrdí, že je pre nich osobne dobrou vecou. Iba 6 % ľudí tvrdí, že je internet zlý a zvyšok konštatuje, že má svoje dobré i zlé stránky. Zlé meno majú aj sociálne média, no tie boli neraz využívané aj na dobré účely.

70 % užívateľov sa stretlo s milým správaním ostatných užívateľov, no 25 % tvrdí, že ich niekto slovne napadol alebo sa im choval nepekne. Viac ako polovica ľudí zase bola svedkom toho, že sa vybudovala on-line skupina, ktorá sa snažila riešiť problém nejakej osoby alebo komunity.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako je to s produktivitou?

Len 7 % ľudí si myslí, že ich produktivita poklesla vďaka internetu, e-mailom a mobilným telefónom. Naopak, až 46 % pracovníkov tvrdí, že internet mal pozitívny vplyv na ich produktivitu. Zamestnávatelia však nie sú radi z toho, že až 64 % zamestnancov navštevuje počas pracovného času internetové stránky, ktoré s ich robotou nesúvisia.

Vedci však prišli na to, že neustále pripojenie na internet má negatívny vplyv na produktivitu a podporuje stres. Má totiž vplyv na to, že ľudia dobre nespávajú, rýchlejšie prídu k pracovnému vyhoreniu a častejšie sú na maródke. Mobilné telefóny zase vplývajú negatívne na srdcový tep, krvný tlak a úrovne stresových hormónov, keď nie sú k svojim „závislým“ užívateľom k dispozícii.

Na to, aby ste žili viac vybalansovane, stačí dodržiavať pár tipov. Napríklad, obmedzte kontrolovanie e-mailov a vypnite si automatické upozorňovanie na ich príchod. Minimálne polhodinu pred spaním odložte všetku elektroniku a raz za mesiac si urobte deň bez využívania technológií.

Technológie a vzťahy

Dve tretiny užívateľov internetu tvrdí, že on-line komunikácia s rodinou a priateľmi posilnila tieto vzťahy. Len 18 % ľudí tvrdí, že ich zoslabila. Avšak, až 38 % užívateľov má tendenciu zdôverovať sa s inými o veciach, ktoré by mali ostať medzi nimi a ich partnermi.

Pokiaľ ide o susedov, veci zistili, že využívanie internetu či mobilných telefónov, interakciu medzi susedmi neovplyvnili. 39 % ľudí však verí, že práve vďaka technológii sú lepšie o susedstve informovaní.

U 41 % zaľúbených dvojíc platí, že ich textové správy a chatovanie ešte viac zbližujú. Dokonca až 74 % dospelých užívateľov tvrdí, že internet má pozitívny vplyv na ich manželstvo. Zaujímavé je, že 27% dvojíc si zdieľa svoje e-mailové schránky a až 67 % pozná heslo svojho partnera minimálne k jednému on-line účtu.

Sociálne médiá

Sociálne médiá využíva väčšina užívateľov internetu a hoci môžu vplývať negatívne tým, že zvyšujú nervozitu, znižujú sebadôveru, znižujú celkovú spokojnosť so životom a spôsobujú, že sa ľudia cítia osamelí, nájdu sa aj svetlé stránky. Ľudia si viac dôverujú, sú viac zapojení do politiky, šíria pozitívnu energiu a dokonca si vedia podporiť svoje ego. Ako? Napríklad poslaním novej fotografie, pri pohľade na ktorú sa cítite dobre.

zdroj: happify


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist