InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Prečo majú povaľači menšie problémy s chrbtom ako manažéri vo forme?

11. októbra 2015
Prečo majú povaľači menšie problémy s chrbtom ako manažéri vo forme?
Možno chcete schudnúť alebo nabrať nové svaly. Možno chcete mať lepšiu kondíciu a viac energie. Možno len chcete stíhať vašim deťom. Bez ohľadu na vašu motiváciu by ste sa mali po cvičení cítiť lepšie. Prečo vás teda po ňom bolia kríže?

Veľa cvičencov očakáva, že sa bude po tréningu cítiť lepšie, no očakávania narušia problémy s boľavým chrbtom. Prečo? Môže za to cvičenie. Ale len z časti. Aj preto nimi napríklad v menšej miere trpia ľudia, ktorý väčšinu času trávia rozvalení na gauči pred televízorom.

Znie to možno nelogicky, ale takýto povaľači majú nižšie riziko pre pozíciu, v ktorej väčšinu dňa strávia. Väčšinou bolesti totiž majú ľudia, ktorí v práci dlho sedia. Už tým si vytvárajú predpoklady na bolesť krížov. Cvičenie ju akceleruje.

Článok pokračuje pod reklamou


Je tomu tak preto, že keď dlho sedíte, gravitácia vyvíja tlak na stavce, ktoré sa tlačia smerom dole. Pochopiteľne, najväčšiemu tlaku čelia stavce v oblasti krížov, pretože sú nízko, a tak musia čeliť väčšej hmotnosti nad nimi. Ak sa nedostavia problémy po hodinách sedenia, prídu na rad pri cvičení.

Keď po dlhom čase, ktorý ste v práci strávili sedením, prídete na hodinku do posilňovne, vyviniete väčšinou cvikov ďalší tlak na stavce. Cvičením mŕtvych ťahov, drepov či tlakov na ramená vyvíjate na ne najväčší stres a odnášajú si to medzistavcové platničky. Prichádzajú o kolagén a oslabujú sa.

Keď toto opakujete a pridáte k tomu sedenie v aute, doma a nesprávnu techniku prevedenia cviku, čoskoro príde obdobie, kedy sa nebudete bezbolestne vedieť ani vystrieť. Bude za to môcť podráždený nerv či zápal. Tieto vplyvy u povaľačov nie sú až také veľké, pretože väčšinu času striedajú polohy sedenia a ležania tak, že ich chrbtica toľkému tlaku nečelí.

Ale čo máte urobiť vy, keď chcete žiť zdravo a venovať sa cvičeniu? Máte sa naučiť žiť s bolesťou? Nie, musíte obmedzovať čas sedenia a naučiť sa, ako cvičiť, aby ste riziká minimalizovali. V prvom rade potrebujete spevniť stred tela – posilňovaním brušných svalov a dolnej časti chrbta. Výborné sú na to variácie dosky alebo aj rehabilitačné cviky, ako je napríklad mačka. Určite sa treba vyhnúť cvikom, ktoré vytvárajú na kríže ďalší tlak, napr. populárnym ľahom-sedom.

Pri cvikoch ostatných partií, ktoré zaťažujú chrbticu, by ste zase mali zdokonaliť techniku prevedenia a mať pri ich vykonávaní stabilizovaný chrbát. Môžete znížiť váhu alebo zvoliť iné cviky, ktorými taktiež precvičíte danú partiu. Prísť na to musíte sami, pokusom a omylom.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist