Na vaše zuby majú negatívny vplyv mnohé faktory, či už ide o jedlá, nápoje alebo zlé hygienické návyky. Preto by ste sa mali vyvarovať nasledujúcim 15 veciam, ak chcete mať úsmev dlho čo najkrajší:
1. Sladené nápoje - či už ide o malinovky alebo športové nápoje, nie sú dobré pre vaše zuby. Nejde len o obsah cukrov, ale aj o hladinu pH. Väčšina sladených nápojov má teda negatívny vplyv na vašu sklovinu.
2. Sladkosti - sladkosti samé o sebe zubom neškodia. Majú to na svedomí kyseliny, ktoré sa produkujú pri ich konzumácii. Zvyšujú pravdepodobnosť zubných kazov.
3. Cukrovka - cukrovka znižuje obranyschopnosť ďasien pred chorobami, preto pomôže vhodné čistenie zubov, vyplachovanie úst a dôkladná kontrola krvného cukru.
4. Cigarety - nie je prekvapením, že sa v tomto zozname nachádzajú aj cigarety. Ide o neduh s mnohými negatívami, vrátane žltnutia zubov. Tie sú následkom hromadenia baktérií, ktorú môžu vyvolať zápaly ďasien.
5. Víno - pravidelná konzumácia vína je nepriaznivá pre sklovinu, pretože ide o nápoj s veľkým obsahom kyselín. Samozrejme, najhoršie je to pre tých, ktorí sa vínom v ústach „pohrávajú“.
6. Citrusy a iné kyslé jedlá - citróny, pomaranče a iné citrusové plody sú bohaté na živiny, ale pre obsah kyselín sa so zubami nekamarátia. Oslabujú ich a zvyšujú pravdepodobnosť zubných kazov. Zabudnite na čistenie zubov po ich konzumácii a skôr si ich prepláchnite vodou alebo žuvajte žuvačku bez cukru. Tak škody zminimalizujete.
7. Horúce nápoje - horúca káva alebo čierny čaj obsahujú látky, ktoré spôsobujú, že sa na zuboch vytvorí podklad lákajúci baktérie. To môže viesť k väčšiemu počtu zubných kazov.
8. Tehotenstvo - žiaľ, aj taký pekný okamih v živote má nepriaznivý vplyv na zuby. Počas tehotenstva si teda dávajte v zvýšenej miere pozor na zuby, pretože hormonálne zmeny spôsobujú zápaly ďasien a zvyšujú riziko infekcií.
9. Hormonálna antikoncepcia - antikoncepčné tabletky zvyšujú pravdepodobnosť zápalov ďasien a infekcií, vrátane gingivitídy. Takisto zhoršujú proces hojenia po vytrhnutí zubu.
10. Zatínanie zubov - ľudia, ktorí zatínajú a škrípu zubami, či už ide o prejav nervozity alebo stresu, si poškodzujú sklovinu a inak zdravé zuby môžu vystaviť mnohým problémom. Ak vás po nociach trápi tento problém, riešte ho so svojím zubárom.
11. Sucho v ústach - suché ústa nie sú len nepohodlné, ale sú aj zlé pre vaše zuby – nemá v nich totiž čo neutralizovať kyseliny a chrániť ich pred baktériami. Bez slín by sme o zuby prišli veľmi rýchlo. Preto žuvajte žuvačky, pite vodu a keď máte problém dlhodobo, nebojte sa zájsť za lekárom.
12. Bielenie zubov - veľa ľudí si bieli zuby a tým spôsobujú, že krásu uprednostňujú pred zdravím. Ak sa robí príliš často môže viesť k poškodeniu skloviny a zároveň vedie aj k nárastu citlivosti zubov.
13. Čistenie zubov v zlý čas - čistením zubov si môžete viac uškodiť, ako pomôcť, ak ho vykonáte krátko po jedle. Hlavne po kyslých jedlách je dôležité počkať aspoň hodinu, pretože inak riskujete poškodenie skloviny.
14. Ignorovanie vyplachovania úst - rovnako dôležité ako čistenie zubov kefkou je aj ich dôkladné prepláchnutie. To pomáha odstrániť zo zubov povlak a zvyšky z medzizubných priestorov.
15. Diéty - ak chcete schudnúť, často si zvolíte diétu, ktoré obmedzí príjem niektorých jedál. To môže viesť k tomu, že nezískate z potravy potrebné živiny. Pre zuby sú najdôležitejšie vitamíny B, vitamín C, bielkoviny a vápnik.
Čítať ďalší článok:
Recept: Kokosová roláda Zdieľať na Facebooku