InstagramFacebookYoutube
Výživa

Chcete mať zdravšiu kuchyňu?

13. októbra 2015
Chcete mať zdravšiu kuchyňu?
Je ľahké urobiť zlé voľby pri stravovaní, ak sme obklopení nezdravými jedlami. Takisto nepomáha, ak v ceste za zdravým stravovaním stoja prekážky. Našťastie väčšina problémov má svoje riešenie a tento patrí medzi ne.

Ak sa chcete stravovať čo najzdravšie, základom je, aby ste tomu prispôsobili aj svoju kuchyňu. Musíte minimalizovať potenciálne pokušenia a prekážky. Pomôžete tým nie len sebe, ale aj ostatným obyvateľom vašej domácnosti. Stačí, ak prejdete týmito krokmi:

1. Zbavte sa nezdravých jedál
Základom je zbaviť sa pokušení a teda nezdravých jedál. Ak ich máte doma, je ťažké nepodľahnúť im. Sme totiž zvyknutí na ich chuť, ktorá je vo väčšine prípadov veľmi dobrá. Najlepšie, ako predísť ich konzumácii, je nemať ich v chladničke či v špajze. Keď ich v kuchyni mať nebudete, často na ne ani nepomyslíte.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Zbavte sa mrazených jedák plných sodíka
To isté platí aj o mrazených jedlách, ktoré obsahujú veľa sodíka. Najčastejšie ide o polotovary, ktoré vám umožnia pripraviť pohodlné a rýchle jedlo. Ich výrobcovia však do nich pridávajú veľké množstvo sodíka. Nájdu sa už aj zdravšie alternatívy, ale musíte ich pozorne hľadať. A keď nenájdete, buďte kreatívni, a urobte si vlastné.

3. Nahraďte biely chlieb a cestoviny celozrnnými alternatívami
Celozrnný chlieb a cestoviny sú bohaté na živiny a vlákninu. To je niečo, s čím sa ich bieli „kolegovia“ pochváliť nemôžu. Biele pečivo či cestoviny sú akurát vysoko kalorické. Ak chcete do diéty zaradiť komplexné sacharidy s kvalitnou výživovou hodnotou, celozrnné produkty sú vaša voľba.

4. Pripravte si zdravú desiatu alebo olovrant
Pripravte si dopredu jedlá, ktoré poslúžia ako malé pochúťky medzi raňajkami a obedom, resp. obedom a večerou. Majte vždy k dispozícii niečo jednoduché, chutné a zdravé. Výborne sa hodia rôzne druhy ovocia, orechy, vajcia na tvrdo či grécky jogurt. Všetky sa dajú zobrať aj na cesty.

5. Využívajte olivový olej
Olivový olej nie je dobrý len na studené šaláty. Môžete ho využívať aj pri pečení či smažení. Je bohatý na antioxidanty a zdravé tuky, ktoré zdraviu neškodia, ale naopak – pomáhajú jeho zlepšovaniu.

6. Vyberajte si nízkokalorické nápoje
Mnoho nápojov obsahuje veľa kalórií a je zbytočné prijímať ich cez tekutiny. Najlepšie je piť len čistú vodu, v ktorej kalórie nenájdeme. Ak sa s ňou však nechcete úplne zmieriť, vyberajte si aspoň nápoje, ktoré obsahujú minimum kalórií.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist