InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Hormón vylučovaný pri cvičení podporuje zdravie srdca

08. novembra 2015
Hormón vylučovaný pri cvičení podporuje zdravie srdca
Prichádzame s ďalším dôvodom, prečo sa oplatí navštevovať posilňovňu – hormón vylučovaný počas cvičenia pomáha srdcu fungovať lepšie a prospieva jeho celkovému stavu. Prišli na to výskumníci z Floridskej univerzity.

Skupina vedcov Zdravotnej fakulty danej univerzity skúmala, ako boli bunky u myší ovplyvnené irisínom, hormónom, ktorý sa vyplavuje do tela, keď sú namáhané srdce alebo iné svaly. Zistenia, ktoré publikovali koncom augusta 2015, ukazujú, že irisín má mnoho pozitívnych vplyvov na srdce.

Irisín je pomerne neznámy hormón, pretože bol objavený len nedávno. V roku 2012 ho pomenovali výskumníci z Harvardu, ktorí prišli na to, že má schopnosť páliť podkožný tuk. Jeho existencia bola následne spochybňovaná mnohými vedcami, no v roku 2015 jeho existenciu potvrdil bostonský Rakovinový inštitút Dana-Farber.

Článok pokračuje pod reklamou


Najnovšia štúdia vedcov z Floridy odhaľuje nové podrobnosti o tomto hormóne a jeho vplyvoch. Irisín podľa všetkého zvyšuje úroveň vápnika v bunkách, čo je nesmierne dôležité pre svalové kontrakcie. Zvyšuje takisto metabolizmus v mitochondriách, ktoré pomáhaj dodávať energiu pre rozličné srdcové funkcie. Tretím spôsobom, akým je pre srdce prospešný, je aktivovaním viacerých bunkových signálnych ciest v srdcovom svale.

Vedci zároveň konštatujú, že momentálne je najľahším spôsobom stimulácie irisínu cvičenie. Štúdia však presne nehovorí, aké namáhavé má byť, aby prinieslo tieto pozitívne účinky. Doktor Li-Jun Yang však konštatuje, že jedného dňa by sa mohol irisín využiť na tvorbu lieku, ktorý by pomohol ľuďom neschopným cvičiť.

Skupina okolo doktora Yanga už v roku 2014 robila podobnú štúdiu zameranú na tento hormón a zistila, že u obéznych myšiach stimuloval chudnutie. Vedci veria, že irisín pomáha lepšie premieňať biele tukové bunky, ktoré uskladňujú energiu, na hnedé tukové bunky, ktoré energiu spotrebovávajú.

Obe štúdie boli vykonané na myšiach a výskumníci veria, že získajú ďalšie financie na to, aby mohli pokračovať v štúdiu hormónu a jedného dňa zamerať výskum priamo aj na ľudské subjekty. Bez ohľadu na to je však dobré podotknúť, že cvičením nič nepokazíte.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist