InstagramFacebookYoutube
Výživa

Šesť zvykov, ktoré vám pomôžu s krvným cukrom

10. novembra 2015
Šesť zvykov, ktoré vám pomôžu s krvným cukrom
S nárastom počtu ľudí s obezitou a cukrovkou vzrastá aj pozornosť, ktorá sa venuje krvnému cukru. Jeho príliš vysoká či nízka hladina vedú k mnohým problémom, ako je zníženie inzulínovej senzitivity, zmeny nálad, stres, bolesti hlavy. Našťastie však existujú spôsoby, ako si jeho hladinu ukontrolovať.

Aby ste dostali hladinu krvného cukru pod kontrolu, mali by ste si osvojiť nasledujúcich šesť zvykov, z ktorých sa štyri týkajú stravy a zvyšné dva ostatných aspektov vášho života.

1. MENEJ FREKVENTOVANÉ JEDENIE
Konzumácia malých jedál frekventovane narúša prirodzené signály hladu v ľudskom tele. Preto by ste mali čakať, kým ste naozaj hladní. Môže to byť spočiatku ťažké, ale po pár dňoch si na to zvyknete. Vaše telo vie, kedy potrebuje jedlo a aj si ho vypýta. Vy sa mu len musíte naučiť naslúchať.

Článok pokračuje pod reklamou


2. KONZUMÁCIA BIELKOVÍN
Bielkoviny sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela a zotavovanie svalov. Takisto však spomaľujú absorpciu cukru. Ak teda jete jedlo bohaté na cukry, mali by ste ho vybalansovať aj niečím bielkovinovým. Napríklad piškóty s tvarohom a podobne. Takéto jednoduché kombinácie dokážu predísť výkyvom hladiny krvného cukru a rýchlejšie vás nasýtia.

3. PRÍJEM DOSTATKU TUKOV
Tuky tiež spomaľujú absorpciu cukrov do krvi a predchádzajú veľkým výkyvom v hladine krvného cukru. Mnoho ľudí sa ich bojí z obavy o svoju postavu, no faktom je, že z nich nepriberiete. Naopak, udržia vás dlhšie nasýtených. Samozrejme, súčasťou vašej diéty by mali byť zdravšie tuky, ktoré získate trebárs z orechov, semienok, žĺtkov, avokáda či kokosového oleja.

4. JEDENIE KOREŇOVEJ ZELENINY A OVOCIA
Ovocie a koreňová zelenina sú skvelým zdrojom „lepších“ sacharidov a vlákniny, ktoré sú prospešnejšie pre trávenie i hladinu cukru v krvi. Vláknina v nich samá o sebe spomaľuje vylučovanie cukrov do krvného obehu a tento efekt ešte vylepšíte, ak ich prijmete v kombinácii s bielkovinami či tukmi.

5. MENEJ INTENZÍVNE CVIČENIE
Ak je vaše telo v nerovnováhe, nie je najlepšie ho ešte zaťažovať tvrdým cvičením, ktorým by ste uvoľnili viac stresového hormónu. Namiesto toho by ste sa mali naučiť praktizovať cvičenie v ľahkej intenzite, ktoré vás upokojí. Najlepšou voľbou sú pilates či joga, ktoré hladinu kortizolu znižujú. Ľahké posilňovanie zase pomáha vybalansovať hladinu krvného cukru.

6. KVALITNÝ SPÁNOK
Na obsah cukru v krvi vplývate stravou i cvičením, no aj oddychom. Pre zachovanie správnej hladiny i zdravej váhy je nevyhnutné, aby ste mali v poriadku svoj spánkový režim. Za jednu noc by ste mali spať minimálne sedem hodín.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist