Aby ste dostali hladinu krvného cukru pod kontrolu, mali by ste si osvojiť nasledujúcich šesť zvykov, z ktorých sa štyri týkajú stravy a zvyšné dva ostatných aspektov vášho života.
1. MENEJ FREKVENTOVANÉ JEDENIE
Konzumácia malých jedál frekventovane narúša prirodzené signály hladu v ľudskom tele. Preto by ste mali čakať, kým ste naozaj hladní. Môže to byť spočiatku ťažké, ale po pár dňoch si na to zvyknete. Vaše telo vie, kedy potrebuje jedlo a aj si ho vypýta. Vy sa mu len musíte naučiť naslúchať.
2. KONZUMÁCIA BIELKOVÍN
Bielkoviny sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela a zotavovanie svalov. Takisto však spomaľujú absorpciu cukru. Ak teda jete jedlo bohaté na cukry, mali by ste ho vybalansovať aj niečím bielkovinovým. Napríklad piškóty s tvarohom a podobne. Takéto jednoduché kombinácie dokážu predísť výkyvom hladiny krvného cukru a rýchlejšie vás nasýtia.
3. PRÍJEM DOSTATKU TUKOV
Tuky tiež spomaľujú absorpciu cukrov do krvi a predchádzajú veľkým výkyvom v hladine krvného cukru. Mnoho ľudí sa ich bojí z obavy o svoju postavu, no faktom je, že z nich nepriberiete. Naopak, udržia vás dlhšie nasýtených. Samozrejme, súčasťou vašej diéty by mali byť zdravšie tuky, ktoré získate trebárs z orechov, semienok, žĺtkov, avokáda či kokosového oleja.
4. JEDENIE KOREŇOVEJ ZELENINY A OVOCIA
Ovocie a koreňová zelenina sú skvelým zdrojom „lepších“ sacharidov a vlákniny, ktoré sú prospešnejšie pre trávenie i hladinu cukru v krvi. Vláknina v nich samá o sebe spomaľuje vylučovanie cukrov do krvného obehu a tento efekt ešte vylepšíte, ak ich prijmete v kombinácii s bielkovinami či tukmi.
5. MENEJ INTENZÍVNE CVIČENIE
Ak je vaše telo v nerovnováhe, nie je najlepšie ho ešte zaťažovať tvrdým cvičením, ktorým by ste uvoľnili viac stresového hormónu. Namiesto toho by ste sa mali naučiť praktizovať cvičenie v ľahkej intenzite, ktoré vás upokojí. Najlepšou voľbou sú pilates či joga, ktoré hladinu kortizolu znižujú. Ľahké posilňovanie zase pomáha vybalansovať hladinu krvného cukru.
6. KVALITNÝ SPÁNOK
Na obsah cukru v krvi vplývate stravou i cvičením, no aj oddychom. Pre zachovanie správnej hladiny i zdravej váhy je nevyhnutné, aby ste mali v poriadku svoj spánkový režim. Za jednu noc by ste mali spať minimálne sedem hodín.
Čítať ďalší článok:
Päť dôvodov, prečo pri mŕtvom ťahu stagnujete Zdieľať na Facebooku