Stewart vybral päť najlepších suplementov, ktoré sú dôležité pre každého kulturistu alebo športovca, ktorý od tela vyžaduje veľa. Najlepšie do 45 minút po skončení tréningu by ste sa mali zamerať na príjem týchto piatich doplnkov výživy:
1. KREATÍN
Hoci hlavnou úlohou kreatínu je podporiť úroveň ATP energie, pomáha tiež zlepšiť zotavovanie svalových buniek, vďaka čomu môžete cvičiť s väčšou frekvenciou. Lepšie regenerácia a vyššia frekvencia tréningu pritom vedú k rýchlejším prírastkom svalovej hmoty a sily. Pozitívne účinky sú pritom podporené veľkým množstvom vedeckých štúdií.
2. CHERRYPURE
CherryPure patrí medzi novšie suplementy, ktoré je na Slovensku ťažké získať. Táto látka je derivátom získaným z kyslých višní a telu dodáva antocyaníny, ktoré znižujú oxidačný stres a zápaly v oblastí kĺbov. Športovcom pomáhajú urýchľovať obnovu izometrickej sily. Po intenzívnom tréningu ho odporúčajú aj vedci. Vedie tiež k lepšiemu spánku a silnejšiemu imunitnému systému. Ak si v obchode nekúpite suplement, postačí vám šťava z višní.
3. GLUKOSAMÍN
Glukosamín je v tele prirodzene vytváraný z glutamínu a glukózy. Ide o jeden zo stavebných blokov zdravých kĺbov, ktorý navyše pomáha udržovať v dobrom stave aj svalové vlákna či okolité väzivá. Znižuje zápaly a bolesť. Pri jeho nedostatku sa však len ťažko získava z potravy, preto sa odporúča prijímať ho vo forme doplnku výživy.
4. BCAA
Jedným z najdôležitejších potréningových suplementov sú BCAA, tzv. rozvetvené aminokyseliny (isoleucín, valín a leucín). Tie by sa mali prijímať aj pred tréningom, aby sa bránilo rozpadu svalovej hmoty. Po tréningu sa hodia k tomu, aby rýchlejšie naštartovali proteínovú syntézu zodpovednú za obnovu a rast svalovej hmoty. Urýchľujú tak regeneráciu. Ďalším pozitívom je, že dokonca znižujú svalovú bolesť po tréningu.
5. GLUTAMÍN
Pri intenzívnom tréningu dochádza k vyprázdneniu telesných zásob glutamínu a telo nie je schopné ich obnoviť dostatočne rýchlo. Preto sa hodí prijať ich formou suplementu. Glutamín je aminokyselina, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri regenerácii cvalov, pretože usmerňuje atómy dusíka do oblastí, v ktorých sú potrebné. To vedie k efektívnejšiemu obnovovaniu tkanív a poškodených svalových vlákien. Ak nemáte dostatok glutamínu, k obnove dochádza pomalšie.
Letný režim, pôvodne z 09.12.2015.
Čítať ďalší článok:
Najdôležitejšie minerály pre budovanie svalov Zdieľať na Facebooku