Aby ste z tréningu dostali maximum, musíte ho podporiť správnou výživou. Vo väčšine prípadov sa cvičenci zameriavajú na kalórie, bielkoviny, sacharidy a tuky. Tým to končí. Rozdielom však sú aj minerály a vitamíny, ktoré prijímate.
V tomto článku sa zameriame hlavne to tie najdôležitejšie minerály, ktorých príjem by mal byť samozrejmosťou, ak chcete maximalizovať potenciál svalového rastu. Tieto minerály ovplyvňujú činnosť svalov, stav buniek i proteínovú syntézu. Medzi deväť najdôležitejších patria:
1. DRASLÍK - spolu so sodíkom ovplyvňuje úroveň vody v bunkách a je dôležitý pre svalovú kontrakciu. Takisto je zapojený v procese uchovávania glykogónu. Jeho nedostatok vedie k únave, dehydratácii či svalovej slabosti.
2. MEĎ - pre kulturistov je dôležitejšia ako sa spočiatku myslelo. Počas intenzívneho cvičenia napomáha k zvýšeniu krvného obehu.
3. FOSFOR - zapája sa do tvorby energie vo forme ATP a podporuje znižovanie kyseliny mliečnej počas cvičenia. Najefektívnejší je, keď sa prijíma s vápnikom v pomere 1:1.
4. ŽELEZO - je zodpovedné za transport kyslíku krvou a nepriamo vplýva na produkciu energie. Vďaka nemu sa zlepšuje regenerácia medzi sériami. U žien je ešte dôležitejší.
5. SODÍK - sodík reguluje telesné tekutiny a je potrebný aj pre svalové kontrakcie.
9. VÁPNIK - je jedným z najdôležitejších minerálov z niekoľkých dôvodov – podporuje svalovú kontrakciu, pomáha znižovať stres z tréningu a udržuje silné kosti.
7. CHRÓM - pomáha inzulínu robiť svoju prácu pri transportovaní glukózy, aminokyselín a mastných kyselín do buniek. Podieľa sa na metabolizovaní glukózy i tukov.
8. ZINOK - zinok je zapojený takmer v každej činnosti vedúcej k rastu svalov. Veľmi rýchlo sa ho však telo zbavuje pri vysoko intenzívnych cvičeniach.
9. HORČÍK - najdôležitejší minerál pre rast svalov. Pomáha zvyšovať výkonnosť, produkuje energiu a zefektívňuje syntézu proteínov. Z tela sa dostáva aj potením.
Tieto minerály sú dôležité, ale nemožno ich prijímať v nadmerných množstvách. Príliš veľa u jedného minerálu taktiež môže viesť k nerovnováhe iných minerálov a spôsobiť negatívnejšie účinky, ako boli počiatočné výhody. Dôležité je dostať do tela to, čo potrebuje a nič navyše. Najlepšie je sa o konkrétnom dávkovaní poradiť s doktorom.
Letný režim, pôvodne z 20.02.2015.
Čítať ďalší článok:
5 najčastejších zranení pri cvičení