Závery štúdie však tiež ukazujú, že by stredné školy nemali uberať na počte hodín venovaným telesnej výchove. A pokiaľ si myslíte, že sa tento trend týka len USA, tak ste na omyle. V ostatných rokoch klesá priestor pre telesnú výchovu vo veľkom počte vyspelých krajín, vrátane Slovenska.
Štúdia sa zamerala na nepriaznivé vplyvy tohto trendu a okrem klesajúcej kondície a fyzickej pripravenosti študentov, dochádza aj pozoruhodnému spojeniu. Mládež, ktorá sa pravidelne venuje cvičeniu a športovaniu, je menej náchylná k takému extrému, akým samovražda určite je.
Z informácií získaných od 13 583 stredoškolských študentov, zistili výskumníci Vermontskej univerzity, že mladiství, ktorí boli zastrašovaní spolužiakmi a zároveň sa venovali fyzickej aktivite štyri alebo viac dní v priebehu jedného týždňa, mali o 23 % nižšiu tendenciu rozmýšľať nad samovraždou alebo sa o ňu pokúsiť.
Predchádzajúce štúdie už potvrdili pozitívny vplyv cvičenia na mentálne zdravie človeka. V tomto prípade pomáha prekonávať pocity nízkej sebadôvery, depresií, smútku, ktoré u šikovaných detí možno pozorovať. Tieto pocity sa u nich prejavujú aj na zhoršenom prospechu či náchylnosti k užívaniu drog.
Pokiaľ ide o samovraždy, týkali sa až 30 percent subjektov zahrnutých v štúdii. Viac ako 22 percent priznalo, že o samovražde v priebehu posledného roka rozmýšľalo. Cez 8 percent sa o ňu v istom bode tohto časového obdobia aj pokúsilo.
Vedci zistili, že pocity smútku výrazne znížilo pravidelné cvičenie, čo môže byť logickým vyústením toho, ako pôsobí na náš mozog. Ten vyplavuje hormóny šťastia, ktoré potláčajú prejavy mentálneho napätia a stresu.
Výskumníci vedia, že šikanovaniu nemožno tak ľahko zastaviť, ale upozorňujú, že väčší počet hodín telesnej výchovy by mohol problém pomôcť riešiť. S tým sa nedá nesúhlasiť. Veď okrem toho to pomôže budovať aj fyzicky zdravšie a odolnejšie bytosti, ktoré si výhody prenesú aj do dospelého života.
Čítať ďalší článok:
Diéta, ktorá znižuje riziko rakoviny prsníka