Americkí výskumníci sa snažili zistiť, aké účinky má cvičenie na nervovú odozvu pri pohľade na obrázky jedál. Keďže sa s vysoko intenzívnym intervalovým tréningom spája mnoho výhod, vedci sa zamerali predovšetkým naň.
Takýto typ tréningu, známy aj pod skratkou HIIT, sa vykonáva tak, že striedate krátke intervaly, počas ktorých podávate svoje maximálne výkony, s krátkymi intervalmi, počas ktorých odpočívate alebo cvičíte vo veľmi nízkej intenzite. Počty intervalov závisia od schopností cvičenca. Ide však o efektívne cvičenie, s ktorým sa spája mnoho výhod.
V štúdii bolo využitých 15 mužov vo forme, ktorí skompletizovali dva veľmi náročné hodinové tréningy, ktorých súčasťou bolo aj cvičenie s intervalmi vo vysokej intenzite. Po každom z nich sledovali prostredníctvom magnetickej rezonancie aktivitu mozgu a všímali si jeho odozvu na vysokokalorické a nízkokalorické jedlá. Ako to dopadlo?
Vysoko intenzívny intervalový tréning zvýšil smäd a telesnú teplotu, ale znížil chuť do jedla. Zistilo sa tiež, že tento druh cvičenia potlačil hormón ghrelín, ktorý je zodpovedný práve za nárast apetítu.
Pokiaľ ide o rozdiely medzi dvoma skupinami jedál, vyhrali tie nízkokalorické, ktoré sú považované za zdravšie. Mozog sa totiž viac aktivoval vo svojom „centre odmien“, keď boli subjektom ukázané obrázky práve týchto jedál. Keď boli ukázané obrázky vysokokalorických pokrmov, odozva tohto centra bola potlačená.
Aktuálna štúdia je malá, ale zaujímavá a má potenciál viesť k významnejším zisteniam. Nie je tajomstvom, že cvičenie môže spôsobovať väčší príjem kalórií, no teraz existuje dôkaz, že vysoko intenzívne intervalové cvičenie môže chuť do jedla naopak potlačiť a viesť k voľbe zdravších jedál. Mení teda voľby jedál k lepšiemu. A to je jeho ďalšia výhoda.
Pozri aj:
Vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) a jeho najväčšie výhody
zdroj: Exercise Menu
Čítať ďalší článok:
Dámy, je tu nový rok. Vráťte sa späť do formy týmto tréningom! Zdieľať na Facebooku