1. Kloktanie slanou vodou - stará osvedčená metóda, ako si uľaviť prirodzenou cestou, je využiť pravidelné kloktanie vlažnej vody s rozpustenou soľou. Pochuti vám to byť nemusí, ale pomôže zmierniť bolesť a bojovať proti baktériám. Do jedného pohára vody stačí pridať čajovú lyžicu soli. Roztok sa dá prípadne aj osladiť medom.
2. Cukríky a spreje - cmúľanie cukríkov proti kašľu spôsobuje uvoľňovanie slín, čo pomáha udržovať hrdlo v čo najvlhkejšom stave. Tieto cukríky majú aj upokojujúci chladivý efekt, prípadne umŕtvujúci účinok. Voľne dostupné spreje fungujú na podobnom princípe.
3. Voľne dostupné tabletky - jedným z najefektívnejších spôsobov, ako bojovať proti boľavému hrdlu sa zrejme nachádza vo vašej domácej lekárničke – voľne dostupné antisteroidné tabletky s protizápalovými vlastnosťami. Napríklad Advil Rapid.
4. Voda - pri bolestiach hrdla je nevyhnutné piť čo najčastejšie vodu, ktorá udržuje hrdlo zvlhčené a v lepšom stave pri boji s baktériami a ostatnými vplyvmi (alergénmi), ktoré spôsobujú podráždenie.
5. Čaj - ak už máte vody po krk, tak môžete zvoliť bylinkový čaj, ktorý vám poskytne krátkodobú, ale okamžitú úľavu. Čierny, zelený či biely čaj obsahujú aj antioxidanty, ktoré vám posilnia imunitu a pomôžu bojovať s chorobou. Medom si čaj ešte vylepšíte, pretože má antibakteriálne vlastnosti.
6. Slepačia polievka - slepačia polievka je tiež spôsobom, ako si pri bolestiach hrdla pomôcť. Sodík v nej obsiahnutý má antizápalové vlastnosti a pri jej konzumácii sa cítite o trochu lepšie. Takisto telu pomôže dodať živiny, ktoré potrebujete pri boji s chorobou.
7. Odpočinok - toto možno nie je okamžité riešenie s citeľným účinkom, ale je to pravdepodobne najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, keď na vás niečo lezie. Čím viac budete totiž v pokoji, tým efektívnejšie bude môcť telo bojovať proti bolestiam hrdla i chorobe, ktorú môže predchádzať či sprevádzať. Choroby sa tak zbavíte rýchlejšie.
8. Antibiotiká - keď už nie je iného riešenie, pomôcť môžu až antibiotiká, ktoré vám predpíše doktor. Platí to však len v menšom počte prípadov, kedy boľavé hrdlo spôsobuje bakteriálna infekcia, ktorej príčinou môže byť napríklad streptokok. V inom prípade sa však antibiotikám treba vyhýbať.
Letný režim, pôvodne z 11.03.2016.
Čítať ďalší článok:
Letný tip: Pred kardiom si nikdy svaly nenaťahujte Zdieľať na Facebooku