InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Astma a beh – ako na to?

10. júla 2019
Astma a beh – ako na to?
Astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa prejavuje záchvatovo sa vyskytujúcou dýchavičnosťou, ktorá je vyvolaná množstvom podnetov (vdýchnutie peľu, požitie alergénu). Pri astmatickom záchvate dôjde k zúženiu priedušiek, čo sťažuje dýchanie.

Inými prejavmi astmy sú kašeľ, pocit ťažoby na hrudníku či sipot. Astmu človek získa buď vďaka genetickým predpokladom alebo vplyvom životného prostredia. Ťažkí astmatici majú často problém aj pri športovaní, hoci takáto pohybová aktivita sa časom môže stať ich priateľom.

Cvičenie pomáha telu uvoľniť sa a človek pri ňom aj relaxuje. To všetko vďaka endorfínom. Pravidelný šport napomáha aj k zlepšeniu imunity, a keď je postupne zapracovaný počas stabilizovaného obdobia do života astmatika, dokáže mu dokonca negatíva choroby zmierňovať.

Článok pokračuje pod reklamou


Vodné a zimné športy sú ideálne, ale čo ak si chceme zabehať? Prinášame vám päť rád, vďaka ktorým budete môcť bezstarostne behať, aj keď vás trápi astma.

1. Vezmite si so sebou lieky

Tento prvý bod je snáď najdôležitejší. Či už idete behať von alebo do posilňovne, vždy majte so sebou inhalátor, vďaka ktorému môžete včasne zabrániť prípadnému nastupujúcemu astmatickému záchvatu. V prípade ak mávate problémy často, dajte si dávku ako prevenciu pár minút pred začiatkom behu.

2. Zahrejte sa

Ak ste astmatikom, je ešte lepšie ako u iných indivíduí začať aktivitu ľahkým zahriatím sa. Okamžité nasadenie totiž môže omnoho pravdepodobnejšie vyvolať záchvat. Pár minút tak venujte kráčaniu, po ktorom prejdete do ľahkého poklusu a nakoniec do riadneho behu.

3. Chráňte sa proti peľom

Ak bežíte vonku, určite sa treba chrániť proti peľom, ktoré patria k najčastejším spúšťačom astmatickej reakcie. Preto by bolo najlepšie behávať, keď je ich výskyt najmenší – skoro ráno. Takisto existujú kalendáre, podľa ktorých zistíte jeho častý výskyt a vyhýbať sa týmto dňom. Po behu sa čo najskôr osprchujte, aby ste ho dostali z vlasov a kože. Oblečenie treba vyprať. Ak je výskyt veľký aj ráno, zvoľte beh vo vnútri.

4. Prikryte si tvár

Ak idete behať v chladnejšom počasí, radšej si prikryte ústa a nos. Studený suchý vzduch má totiž na svedomí studené a suché priedušky, ktoré vedú k astmatickému záchvatu. Prikrývka vzduch zvlhčí, no vyhýbajte sa bavlne. Ak ste alergici, v letnom období sa oplatí nosiť aj okuliare, ktoré nechránia len pred slnečným žiarením, ale aj pred alergénmi.

5. Buďte rozumní

Ak ste astmatici, buďte rozumní a majte so sebou záchranný inhalátor, nie len keď idete behať. Je prenosný, ľahko sa zmestí aj do vrecka a hoci ho nebudete musieť použiť, ak k tomu dôjde, budete veľmi radi. Tiež nezabudnite konzultovať vašu aktivitu s doktorom. Ak máte problémy častejšie, tak určite behajte s kamarátom oboznámeným s vaším stavom alebo aspoň majte pri sebe mobilný telefón pre prípad núdze.

Letný režim, pôvodne z 28.4.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist